10 powodów, by wybrać Sycylię

1.

Przepiękne, ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże na południu Sycylii, ciepłe turkusowe morze z łagodnym wejściem do wody, uznane w tym miejscu za najczystsze w Basenie Morza Śródziemnego. Dobre warunki do uprawiania sportów wodnych i plażowania.

2.

Urokliwe nadmorskie kurorty na południu: Scoglitti, Marina di Ragusa, Camarina, Licata, Pozzallo z prawdziwie wakacyjną atmosferą, z licznymi restauracjami, kawiarniami, tętniącym życiem nocnym.

3.

Zabytkowe miasteczka Ragusa i Val di Noto – jedne z najpiękniejszych miast reprezentujących sycylijski barok, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

4.

Syrakuzy – jedno z najważniejszych i najpotężniejszych miast starożytnego świata. Wśród wielu zabytków na wyróżnienie zasługują: ruiny trzech greckich świątyń z Vi-V w. p.ne., grecki teatr z V w p. ne., twierdza Euralios, amfiteatr rzymski z II w. oraz ogromny Ołtarz Hierona II z III w. p.n.e. W Rajskim Kamieniołomie znajduje się słynne Ucho Dionizosa - ogromna sztuczna grota w kształcie ucha, dająca niezwykłe efekty akustyczne. Wśród zabytków późniejszych epok zwracają uwagę liczne kościoły m.in. św. Mikołaja (XI w.), św. Łucji (XII-XIV w.), św. Piotra (XV w.), św. Tomasza (XII w.), zamek Maniace z XIII w., oraz pałace sycylijskiej arystokracji z XIII-XVIII w.

5.

Agrigento – jeden z najwspanialszych pomników starożytnej kultury - Dolina Świątyń. Teren w całości został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, a większość zebranych tu budynków pochodzi z czasów największego rozkwitu miasta, czyli V wieku p.n.e.

6.

Taormina – najsłynniejsze i najchętniej odwiedzane sycylijskie miasto, położone na zboczach Monte Tauro, w cieniu majestatycznej Etny, z przepięknymi widokami na lazurowe wody Morza Jońskiego i urokliwe zatoki. Obowiązkowym punktem zwiedzania miasta jest antyczny teatr grecki, a także zabytki, kamienice, pałace i kościoły zgromadzone przy głównym bulwarze miasta – Corso Umberto.

7.

Etna – główna atrakcja wyspy – wznoszący się na wysokość 3343 m n.p.m. największy czynny wulkan na świecie. Etna góruje nad Sycylią i jest widoczna niemal z każdego punktu na wyspie. Wspinaczka lub wjazd na sam szczyt, to niezapomniane przeżycie, księżycowe krajobrazy i niesamowite widoki na okolicę.

8.

Gościnność, życzliwość Sycylijczyków, pozytywne nastawienie, a przy tym włoski temperament i wszechobecne „dolce vita”

9.

Wyśmienita kuchnia sycylijska, wspaniałe wyroby cukiernicze. Dominuje kuchnia włoska ale silnie wyczuwalne są wpływy greckie, hiszpańskie i arabskie. Podstawą tutejszej kuchni są warzywa i owoce, tj. pomidory, bakłażany, papryki, karczochy, wspaniałe słodkie cytrusy, a także oliwki, z których produkowana jest dość intensywna w smaku oliwa. Z warzyw powstaje wiele potraw, są dodawane do makaronów, mięs, ryb i owoców morza. Przyrządza się z nich doskonałe przekąski (antipasti), zupy i zapiekanki. Typowo sycylijskie dania - znane na całym świecie - to spaghetti al nero di sepia – makaron z owocami morza, barwiony atramentem z kałamarnic, makaron z sardynkami i spaghetti alla Norma – makaron z sosem z bakłażana i wędzona ricottą. W kuchni sycylijskiej nie może oczywiście zabraknąć deserów. Wymienić należy zwłaszcza cassatę, semifreddo i cannoli.

10.

Bardzo dobra i różnorodna baza noclegowa, hotele z rozbudowaną infrastrukturą dla rodzin, bogatym zapleczem sportowo – animacyjnym.