COMISO

Ragusa

położona na południu wyspy Ragusa jest znakomitym przykładem typowego sycylijskiego miasta o wielowiekowej historii. Ragusa została niemal całkowicie zniszczona w wyniku trzęsienia ziemi w 1693 r., a po jej odbudowie powstały dwie części: Ragusa Superiore i Ragusa Ibla – ta druga jest zdecydowanie ciekawsza, bo położona na skalistym wzgórzu. Do najważniejszych zabytków Ragusy zaliczyć można m.in. monumentalną barokową katedrę św. Jana Chrzciciela, XVIII wieczną katedrę św. Jerzego, barokowy kościół Santa Maria dell'Itria, Muzeum Archeologiczne, XIX wieczny kamienny most Ponte Vecchio oraz znajdujący się w pobliżu miasta XIV wieczny zamek Donnafugata. Warto pospacerować wąskimi i krętymi uliczkami, zajrzeć do przytulnych kafejek i poczuć niepowtarzalną atmosferę barokowego miasteczka. W 2002 roku zabytkowe centrum Ragusy (wraz 7 innymi miastami doliny Val di Noto) zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Marina di Ragusa

Nadmorski kurort, znany z przepięknej, piaszczystej plaży oraz luźnej, wakacyjnej atmosfery w szczycie sezonu. Liczne restauracje, bary, sklepy, nadmorska promenada, a przede wszystkim nowoczesna marina – to miejsca, gdzie skupia się życie turystyczne kurortu.

Scoglitti

To niewielki, urokliwy kurort turystyczny położony w zachodniej części prowincji Ragusa. Początki miasteczka datuje się na XVII w. wraz z rozwojem znaczenia sąsiedniego miasta Vittoria, które prowadziło morską wymianę handlową z Maltą. Dziś Scoglitti, to przede wszystkim przepiękny port rybacki i piaszczyste plaże, a także liczne restauracje („Il Conte Nero” – owoce morza i ryby - polecamy!), kafejki i bary, przy których toczy się życie towarzyskie kurortu. W pobliżu Park Archeologiczny Kamarina oraz zamek Donnafugata.

Licata

To nadmorska miejscowość w regionie Agrigento, która słynie z piaszczystych plaż (szczególnie na wschodzie) oraz klifowego wybrzeża, naturalnych jaskiń, urokliwych zatok i plaż na zachodzie. Licata to również ważny port i ośrodek turystyczny, a centrum miasta oferuje wiele zabytków historii, kultury i sztuki, których początki datuje się na 2500 lat wstecz. Obowiązkowo podczas wizyty w miasteczku należy spróbować lokalnej kuchni, specjałów i przysmaków, a w szczególności sera ricotta, miodu, migdałów, wina, a także pasty z sardynkami, spaghetti z sosem z jeżowców oraz nadziewanych karczochów.

Syrakuzy

Jedno z najważniejszych historycznie miast Sycylii, położone we wschodniej części wyspy, nad Morzem Jońskim. Swą historią sięga 733 r. p.n.e., kiedy na niewielkiej przybrzeżnej wyspie Ortygia, założona została osada przez greckich Dorów z Koryntu. Po zbudowaniu kamiennej grobli, wyspę połączono ze stałym lądem, a miasto zaczęło rozkwitać i rosnąc w siłę, stając się jednym z najpotężniejszych i najbogatszych miast starożytnego świata. To właśnie z Syrakuz pochodził słynny grecki matematyk i filozof Archimedes (Eureka!). W 212 r. p.n.e. miasto zostało podbite i weszło w skład Imperium Rzymskiego, a po 700 latach dostało się pod władzę Imperium Bizantyjskiego. Gdy stolicą Królestwa Sycylii zostało Palermo, Syrakuzy straciły na znaczeniu, a w latach 1542 i 1693 dwukrotnie doznały spustoszenia w wyniku trzęsienia ziemi. Znaczna część zabytków znajduje się na wyspie Ortygia: ruiny świątyń poświęconych Apollinowi i Atenie (część pozostałych kolumnad widoczna w barokowej fasadzie katedry pw. Św. Łucji), mury i fortyfikacje obronne, pałac tyranów oraz fontanna – źródło Aretuzy. Druga część antycznych zabytków zgrupowana jest w Parku Archeologicznym, w którym zobaczyć można m.in. ruiny greckich i rzymskich domów, ruiny greckiego teatru z jedną z największych w starożytnej Grecji widowni, ruiny rzymskiego amfiteatru oraz wykutego w skale ołtarza Zeusa. Ciekawostką jest kamieniołom zwany „Uchem Dionizosa”, który w przeszłości służył jako więzienie. Nazwę zawdzięcza nietypowemu kształtowi przypominającemu małżowinę uszną, a także doskonałej akustyce, dzięki której był wykorzystywany do podsłuchiwania więźniów. Kilkanaście kilometrów na zachód od Syrakuz, pomiędzy miastami Ferla i Sortino znajduje się nekropolia Pantalica z XIII-VII w. p. n. e. Składa się z około 5 tysięcy grobowców wykutych w skale. Nekropolia, razem z zabytkami Syrakuz, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.