TAORMINA i okolice

Taormina / Taormina Mare

Zwana „perełką Sycylii” – Taormina, to jedno z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych miast na wyspie, położone na zboczach Monte Tauro, w cieniu majestatycznej Etny, z przepięknymi widokami na lazurowe wody Morza Jońskiego i urokliwe zatoki. Jak cała Sycylia - Taormina nosi znamiona wielu kultur. Przybywali tu greccy, arabscy, hiszpańscy i francuscy kolonizatorzy, pozostawiając swe ślady w postaci zabytków kultury i sztuki, subtelnie dopełniających obraz miasta. Śródmieście Taorminy to średniowieczne pałace, wąskie uliczki i niewielkie place, kamienne schodki i mnóstwo ukwieconych balkonów, a także eleganckie butiki i ekskluzywne lokale, przy głównym deptaku Corso Umberto, pozwalające poczuć zapach luksusu. Najważniejsze zabytki Taorminy zgromadzone są na Piazza Vittoria Emanuele II, min. brama Porta Messina, XIV-w. Palazzo Corvaja (obecnie muzeum ze sztuka ludową), Mauretańska wieża z X w., kościół Santa Caterina z XVII w., powstały na ruinach starożytnego odeonu. Główny zabytek i wizytówka miasta, to pochodzący z IV w. p.n.e Teatro Greco, miejsce odbywającego się rokrocznie w miesiącach lipiec – wrzesień festiwalu Taormina Arte. Taormina to także – a dla niektórych przede wszystkim – kurort wypoczynkowy, oferujący dobre warunki do plażowania, wśród urokliwych zatoczek. Zdecydowanie najpiękniejsza i godna uwagi jest plaża przy Isola Bella – niewielkiej wyspie, będącej rezerwatem przyrody z uwagi na unikalne piękno oraz bogactwo podwodnej flory i fauny.

Giardini – Naxos

Popularna miejscowość nad zatoką Morza Jońskiego, która w ciągu kilku lat stała się ważnym ośrodkiem turystycznym. Długa, szeroka, żwirowo-piaszczysta plaża oraz doskonałe warunki do pływania, uprawiania sportów wodnych i nurkowania przyciągają rokrocznie tłumy turystów. W tym urokliwym, dobrze zagospodarowanym ośrodku znajduje się również kilka cennych zabytków, bowiem Giardini-Naxos to jedno z najstarszych miejscowości na Sycylii (735 r p.n.e). Warto zwrócić uwagę na fragmenty murów z VI w. p.n.e, czy ruiny sanktuarium, w których odkryto pozostałości świątyni ku czci Afrodyty (VII-V w. p.n.e.). Cenne zbiory wykopalisk kryje w sobie muzeum archeologiczne. Dziś Giardini-Naxos jest nastawiona niemal wyłącznie na turystykę z bardzo dobrze rozbudowaną bazą noclegową i gastronomiczną, portem rybackim i portem jachtowym, klubami i dyskotekami oraz licznymi imprezami okolicznościowymi dla turystów.

Letojanni

To typowa miejscowość, która podzieliła los wielu innych wiosek rybackich basenu Morza Śródziemnego, stając się modnym i popularnym kurortem turystycznym. Znajduje się tu wiele barów, restauracji i sklepów, ale tym co przyciąga rzesze turystów jest długie nabrzeże, ładna promenada oraz szerokie i piaszczyste plaże. Na plaży nadal można spotkać wiele łodzi rybackich, nawiązujących do niedawnej przeszłości kurortu. Letojanni położone jest 8 km kilometrów na północny-wschód od Taorminy i stanowi dobry punkt wypadowy do zwiedzania całego wybrzeża Morza Jońskiego od Messyny do Katanii, samej Taorminy, a także pobliskiego Parku Narodowego Etna.