Ferie zimowe na nartach – kiedy zacząć naukę jazdy?

Data publikacji: 02.01.2019 | Autor: Magdalena Plutecka

Zastanawiasz się nad nauką jazdy na nartach twojego dziecka? Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej! Wyjazd na ferie zimowe 2019 będzie wspaniałą okazją, aby zacząć przygodę na stoku. O tym co warto wiedzieć przed wysłaniem malucha na pierwszą lekcję rozmawiamy z Jarkiem Krężelem, instruktorem narciarstwa.

1.Co sądzi Pan o nauce jazdy na nartach małych dzieci? Kiedy można ją rozpocząć?

Właściwie nie ma granicy wiekowej, kiedy można taką naukę rozpocząć. Dziecko musi dobrze chodzić i mieć dobrą koordynację ruchową. Zaczynamy naukę z dziećmi w wieku 4-5 lat, choć zdarzają się także sprawni 3-latkowie. Ogromne znaczenie ma chęć i zainteresowanie nową czynnością. Dziecka nie należy do niczego zmuszać, rodzice nie powinni realizować jedynie własnych ambicji. Najważniejsze, aby nauka jazdy na nartach przynosiła maluchowi satysfakcję i radość. W tak wczesnym wieku jej zadaniem jest przygotowanie dziecka do narciarstwa poprzez zabawę.
Ferie na nartach
2. Jak wyglądają pierwsze lekcje? Czy pierwsze kroki na nartach nasze dziecko powinno stawiać pod okiem instruktora?

Pierwsze lekcje powinny mieć formę zabawy na śniegu, podczas której dziecko oswaja się z nową formą ruchu. Maluch uczy się chodzić na nartach. Ćwiczenia związane są także z mechaniką ruchu dzieci i mają na celu wzmocnienie ich mięśni i stawów. W przypadku małych dzieci werbalna nauka techniki jazdy na nartach nie ma sensu, ponieważ uczą się jeździć intuicyjnie, obserwując i naśladując swojego instruktora. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby pierwszym ich nauczycielem była osoba kompetentna, która nie tylko dobrze jeździ na nartach, ale i jest dobrym pedagogiem. Najlepsze dla dziecka będą lekcje indywidualne pod okiem fachowego instruktora. Grupę można formować wśród dzieci w wieku 6-7 lat, dla młodszych jej pojęcie jest abstrakcyjne. Instruktor musi mieć kontakt bezpośredni z dzieckiem i być wyczulony na każdą jego reakcję.

3. Ile czasu nasz maluch może spędzać dziennie na nartach?

Skuteczna nauka jazdy dzieci w wieku szkolonym czy dorosłych trwa 1,5-2 h, natomiast w przypadku małych dzieci nie należy w ogóle takiego czasu wyznaczać. To dziecko nadaje rytm spotkania. Instruktor musi być czujny, powinien obserwować i reagować na pierwsze oznaki zniechęcenia. Po krótkiej przerwie, jeśli dziecko jest nadal chętne można powrócić na stok.

4. Na co rodzice powinni zwrócić uwagę zapisując dziecko do szkółki narciarskiej, oddając pod opiekę instruktora?

Należy przyjrzeć się pracy instruktora, sprawdzić uprawnienia. Jeśli korzystamy ze szkółki narciarskiej, jej renoma powinna gwarantować fachowość kadry. Warto porozmawiać z rodzicami dzieci, które już uczestniczyły w zajęciach. W przypadku małych dzieci, rodzic powinien być zawsze w pobliżu miejsca zajęć.

5. Jakie znaczenia ma odpowiedni sprzęt narciarski? Czy powinniśmy go zakupić przed pierwszą lekcją?

Odpowiedni strój i sprzęt narciarski są niezwykle ważne, ponieważ zapewniają dziecku bezpieczeństwo. Nie musimy dziecku od razu kupować nowych nart, tym bardziej że szybko rośnie. Możemy je wypożyczyć. Nieodpowiednie narty, ograniczający ruchy strój czy niedopasowane buty mogą być istotnym utrudnieniem dla dziecka. Warto więc poświęcić temu zagadnieniu więcej uwagi.

Wybieramy sprzęt narciarski dla dziecka
Rady naszego eksperta

Strój - forma zajęć z małymi dziećmi jest bardzo energetyczna, dlatego ich strój musi być wygodny, niekrępujący ruchów i ciepły. Najpraktyczniejszy dla malucha będzie kombinezon.
Kask - obowiązkowy dla dzieci przebywających na stoku. Pamiętajmy, że nie spełnia on swojej funkcji, jeśli nie jest zapięty i kiedy dodatkowo wkładamy dziecku czapkę.
Rękawice - muszą być ciepłe, najlepiej z jednym palcem, dobrze jeśli są nieprzemakalne i mają wzmocnienia.
Narty - dzieci szybko rosną, dlatego nie musimy kupować nowych nart. Będziemy mogli je wypożyczyć i przy okazji wypróbować różne modele. Zwróćmy uwagę na dobrze ustawione wiązania.
Buty narciarskie - od nich zależy komfort na stoku, powinny być wygodne i dopasowane do nogi, dlatego lepiej je kupić.
Gogle - mają za zadanie ochronę przed wiatrem i śniegiem, są niezbędne dla dzieci dobrze jeżdżących, rozwijających prędkości na stoku.
Okulary słoneczne - niezbędne przy mocnym słońcu. Pamiętaj, że śnieg intensywnie odbija promienie!
6. Gdzie dzieci powinny stawiać pierwsze kroki na nartach?

W każdym centrum narciarskim czy to w Austrii czy we Włoszech znajdują się małe stoczki czy wywłaszczenia przy wyciągach, gdzie można uczyć dzieci jazdy na nartach. Pamiętajmy, że małe dzieci nie potrzebują dużych przestrzeni. W tym przypadku priorytetem przy wyborze miejsca powinien być spokój i bezpieczeństwo.

Czytaj >>> Gdzie pojechać na ferie zimowe?

7. Posiada pan wieloletnie doświadczenie zarówno w pracy z dziećmi jak i dorosłymi. Co przemawia za pracą z dziećmi?

Fascynuje mnie postęp. W przypadku pracy z dziećmi jest to proces bardzo skuteczny i to właśnie daje największą satysfakcję. Praca z nimi jest dużym wyzwaniem. Dziecko należy dobrze poznać, umieć do niego dotrzeć. Ile jest dzieci tyle różnych szkół narciarskich. Do dzieci trzeba mieć cierpliwość. Ucząc, nie należy ich ganić, bo można je zrazić do nart i zaprzepaścić

8. Jakie są korzyści z jazdy na nartach? Czym jest narciarstwo?

Narciarstwo może być sposobem na życie. Pasja zaszczepiona w dziecku rośnie z nim i się rozwija. Staje się naturalną potrzebą spędzania wolnego czasu. Jest odskocznią od problemów życia codziennego. Wspólne wyjazdy integrują i budują przyjaźnie. Sama nauka jazdy na nartach doskonale wpływa na rozwój fizyczny dziecka i kształtuje jego charakter. Niejednokrotnie udany zjazd, bez upadku, daje mu większą satysfakcję niż innym zwycięstwo w zawodach.