Kulinarne podróże: czego warto spróbować na Sardynii?

Data publikacji: 05.11.2018 | Autor: Magdalena Plutecka
Wakacje na Sardynii to niesamowita podróż kulinarna. Sardyńczycy wiedzą co dobre! Jednym z tutejszych dobrodziejstw, mających wpływ na jakość życia i ich długowieczność jest lekka, bazująca na świeżych, nieprzetworzonych produktach kuchnia.

Jeśli siłą Włoch jest ich jakość, to na Sardynii znajdziemy te najlepsze. Bogactwo ziół, skąpane w słońcu karczochy, pomidory - tu wszystko smakuje jakby lepiej. Kuchnia sardyńska łączy w sobie dawne, lokalne smaki z elementami wpływów innych kultur.

Przywiezione stamtąd wspomnienia układają się w całkiem pokaźne menu. Zobacz czego warto spróbować na Sardynii:

Sardynia chleb

1. PENE CARASAU


lub carta da musica (dosłownie „papier nutowy”) to typowy sardyński chleb wyrabiany w pszenicy durum i wypiekany tradycyjnie w piecu opalanym drewnem. Ma postać cienkich, kruchych placuszków, których średnica może dochodzić nawet do 50 cm.

2. SERY... pasterskie smaki!

Sardynię charakteryzuje kuchnia pasterska, którą wyróżniają m.in. wyśmienite lokalne sery. Najbardziej znane to pecorino sardo i cagliu. Wyspa słynie także ze wspaniale przyrządzanych mięs. Sardyńskim przysmakiem jest porceddu czyli prosię
Sardynia sery
Sardynia owoce morza

3. OWOCE MORZA I RYBY

Langusty, kraby, kalmary, podawane na różne sposoby krewetki i homary… największa hodowla małży na świcie! Sardynia to prawdziwa mekka dla smakoszy owoców morza. Specjałami, których nie można tu nie spróbować jest bottarga czyli suszona ikra cefala, a także gęsta zupa z rekina, pikantna burrida.

4. SEADA

to przepyszny deser, smażone na głębokim oleju ciasto z serowym nadzieniem, obficie polane miodem, które dodatkowo wzbogaca się skórką cytrynową lub pomarańczową. Palce lizać!
Sardynia deser

5. LIKIER MIRTOWY

W kuchni Sardynii mirt odgrywa szczególną rolę. Jego owoce, zbliżone aromatem do jałowca lub rozmarynu, a także liście są używane jako przyprawa do mięs, sałatek i do deserów. My polecamy fioletowe lody i niezwykle wciągający likier mirtowy, idealny do deserów i na trawienie!

Sardynia wina

6. WINA? BOSKIE CANNONAU!

Sardynia kusi tajemnicą rewelacyjnych win a ich produkcja ma tu długą tradycję. To przede wszystkim kraina mocnego, czerwonego cannonau (grenache), które rośnie tu od ponad 3000 lat i uważane jest za najstarszy szczep w regionie śródziemnomorskim. Miłośnicy biegłego wina odkryją aromatyczne moscato, vernaccię czy klasyczną malvasię.

Neckermann Podróże poleca na Sardynii