Maroko od kuchni. Tego musisz spróbować podczas wakacji w Maroku!

Data publikacji: 10.05.2019 | Autor: Ewelina Żółkowska
Wakacje w Maroku to obietnica kulinarnych doznań i intensywnych smaków. Aromatyczne, orientalne przyprawy, dania składające się z dużej ilości mięsa, zielona herbata i kuskus to tylko niektóre z wariantów, które wyróżniają marokańską kuchnię. Zobacz, co musisz wiedzieć o marokańskich smakach podczas urlopu 2019!
Maroko od kuchni

Tadżin

Narodową potrawą Maroka jest Tadżin. Tadżin to duszone warzywa i mięso z dodatkiem niezwykłej kompozycji przypraw. Marokańczycy podają je w specjalnym, glinianym naczyniu ze stożkową pokrywą, utrzymującą odpowiednią temperaturę potrawy. Danie można przyrządzić na wiele sposobów, z wykorzystaniem różnego rodzaju mięs.

Harira

Harira, czyli marokańska zupa z soczewicy, fasoli i jagnięciny z dodatkiem świeżej kolendry. Do hariry dolewa się oliwy, a przed podaniem skrapia sokiem z limonki. Jest to najbardziej popularna zupa w marokańskiej kuchni, którą często je się podczas ramadanu. Ma działanie rozgrzewające i witalizujące.

Baghir

Baghir to marokańskie naleśniki, które wyróżnia wyjątkowe ciasto z dużą ilością dziur. Można je podawać na słodko lub słono - z masłem, miodem lub pastą z prażonych migdałów Amlou.

Ghriba

Popularny, marokański deser, serwowany w różnych odsłonach. Najczęściej spotykaną wersją ghriba są orzechowe ciastka z migdałami lub sezamem. Deser jest pyszny i bardzo słodki – idealnie smakuje z miętową, marokańską herbatą!

Kuskus

Marokańczycy spożywają kuskus w każdy piątek. Jak nakazuje tradycja, kuskus trzeba podawać z siedmioma rodzajami warzyw i popijać go naturalną maślanką.