Wakacje na Zakynthos – co warto zobaczyć?

Data publikacji: 06.11.2018 | Autor: Magdalena Plutecka

Zakynthos (Zante, Zakintos) to jedna z najpiękniejszych greckich wysp i jeden z najbardziej urokliwych zakątków południowej Europy. Jest rajem dla miłośników błogiego wypoczynku w otoczeniu unikalnych krajobrazów.

Zante jest idealnym miejscem na romantyczny urlop we dwoje, a także na rodzinne wakacje. Spodoba się zarówno osobom szukającym spokoju, jak i tym, którzy podczas wakacji chcą się rozerwać. Co warto zobaczyć na Zakynthos?

Zakynthos Zatoka Wraku
Zakynthos Zatoka Wraku

Zatoka Wraku i plaża Navagio Beach

Wakacje na Zante to krystaliczne Morze Jońskie, złociste plaże, gaje oliwne i zjawiskowa Zatoka Wraku! Obok Santorini jest to najczęściej fotografowane miejsce w Grecji. Wpadające do morza klify szczególnie z góry robią ogromne wrażenie. Woda ma tu niesamowity turkusowy odcień i jest absolutnie przezroczysta. Swój obłędny kolor zawdzięcza wapiennemu dnu. Otoczona z trzech stron wysokimi klifami plaża Navagio Beach, na której leży wrak statku, należy do jednej z pięciu najpiękniejszych na świecie. Można dostać się na nią tylko łodzią od strony morza.

Istnieje kilka historii na temat tego jak wrak znalazł się na plaży. W 1980 r. jako statek przemytniczy zatonął podczas sztormu. Mówi się, że mieszkańcy Zante obrabowali całą jego zawartość i przez kolejne kilka lat na wyspie nie sprzedano żadnej legalnej paczki papierosów. Są i tacy, którzy uważają, że to Ministerstwo Turystyki wyłowiło statek i potajemnie umieściło go plaży, aby stworzyć atrakcję turystyczną.

Żółwie caretta caretta

Leżące na wschodzie wyspy, tętniące życiem Laganas jest rajem dla miłośników dobrej zabawy i lokalnej kuchni. Jeśli szukamy równie malowniczego, ale spokojniejszego miejsca na wypoczynek udajmy się do leżącego nieopodal Laganas - Kalamaki. Znajdująca się tu plaża z jasnym, drobnym piaskiem uważana jest za jedną z najpiękniejszych na wyspie. Odcinek wybrzeża w zatokach Laganas i Gerakas to najważniejsze na świecie miejsca lęgowe żółwi caretta caretta.

Żółw caretta caretta jest zaliczany do największych żółwi świata. Większość życia spędza samotnie w morzu. Tylko samice przybywają na krótko na ląd, aby złożyć jaja. Szacuje się, że na Zakynthos składa je obecnie około 700-800 żółwic, podczas gdy na początku lat '90 ubiegłego wieku mogło ich być ponad dwa razy tyle. Dlatego tak ważna jest ich ochrona. Grecy m.in. zakazali nocnych lotów nad wyspą. Plażę patrolują pracownicy parku pilnując, by przed wschodem lub po zachodzie słońca nikt nie przebywał na tym terenie. Jeśli chcemy zobaczyć żółwie caretta caretta warto wybrać się na rejs po Zatoce Laganas.

Cameo - wyspa zakochanych

Niewątpliwie najbardziej romantycznym miejscem na Zakynthos jest maleńka wysepka Cameo. To częste miejsce ślubów i sesji fotograficznych. Na wyspę dostaniemy się przez malowniczy mostek biegnący z portu Agios Sostis, które jest przedłużeniem miejscowości Laganas. Warto wejść dalej - urokliwa, kameralna zatoczka, na środku bar w skałach, maleńka plaża, drewniany pomost i powiewające białe chusty – magia!
Cameo - wyspa zakochanych
Półwysep Vassilikos i błękitne groty

Półwysep Vassilikos i błękitne groty

Zakątkiem, który warto odwiedzić podczas wakacji na Zakynthos jest położony we wschodniej części wyspy Półwysep Vassilikos. Jego wizytówką są postrzępione klify, dzikie lasy i piękna plaża Gerakas w kształcie księżyca. Warto udać się także na rejs po błękitnych grotach. To niesowite formacje skalne, których nazwa nawiązuje do błękitnego odcienia na skałach jaki powstaje, kiedy słońce odbija się od morza.

Półwysep Keri i skały Mizithres

Miejscem, które trzeba zobaczyć na Zante jest najbardziej na południe wysunięty punkt wyspy - półwysep Keri. Krajobraz tego miejsca tworzą lasy sosnowe, gaje oliwne, zielone winnice i tradycyjna wioska Keri, w której zobaczymy weneckie budynki i wąskie uliczki. Tu znajduje się także punkt widokowy, z którego roztacza się niezwykła panorama na morze i na skały Mizithres.
Półwysep Keri i skały Mizithres
Miasto Zakynthos

Miasto Zakynthos

Na turystów czeka także stolica wyspy - miasto Zakynthos, które dawniej było określane "Wenecją Orientu". Niestety większość jego wspaniałej zabudowy została zniszczona podczas trzęsienia ziemi. Do największych atrakcji miasta należą katedra św. Dionizosa oraz ruiny twierdzy weneckiej.
Zakynthos, jak mało które miejsce na świecie ładuje akumulatory i karmi zmysły mnóstwem kolorów. Pierwsze czartery na wyspę startują w maju - Neckermann oferuje bezpośrednie przeloty z Warszawy i z Katowic. Biuro podróży oferuje bogatą paletę hoteli w najpopularniejszych kurortach m.in. w Laganas, Vassiliko, Kalamaki, Tragaki, Zakynthos, Tsilivi.
Miasto Zakynthos

Neckermann Podróże poleca na Zakynthos