Wyspy Kanaryjskie idealne na jesień i zimę - którą wybrać na wakacje?

Data publikacji: 16.07.2018 | Autor: Magdalena Plutecka
Zima 2018/2019 na ciepłej plaży? Wyspy Kanaryjskie! Teneryfa, Gran Canaria, Lanzarote a może Fuerteventura - sprawdź, którą wyspę wybrać na wakacje!

Teneryfa
Wakacje na Wyspach Kanaryjskich to marzenie wielu turystów. Mają zdecydowanie różne charaktery, ale wiele je łączy. Po pierwsze panuje tu wieczna wiosna, po drugie nastrój ciągłej fiesty i sjesty. Przez okrągły rok na Wyspach Kanaryjskich panują doskonałe warunki pogodowe - jest ciepło i słonecznie, ale nie upalnie. Temperatury powietrza od czerwca do września utrzymują się na poziomie powyżej 30°C a zimą nie spadają poniżej 20°C. To idealny klimat zarówno na plażowanie, jak i aktywne formy wypoczynku.

Mapa Wyspy Kanaryjskie
Archipelag Wysp Kanaryjskich składa się z siedmiu wysp głównych i dzieli się na dwie grupy: położone na zachodzie - Wyspy Szczęśliwe: Teneryfa, Gran Canaria, La Palma, El Hierro i La Gomera oraz na leżące bliżej Afryki - Wyspy Purpurowe: Lanzarote i Fuerteventura.

Kanaryjska królowa Teneryfa

Teneryfa jest największą i najbardziej zróżnicowaną krajobrazowo wyspą archipelagu kanaryjskiego. Niemal każdy jej zakątek kryje coś wyjątkowego. Wyspa oczaruje nas różnorodnością kształtów i kolorów wulkanicznego krajobrazu z górującym nad wyspą Pico del Teide, rajską przyrodą i wyśmienitymi lokalnymi smakami, które z pewnością wytropimy poznając jej wnętrze.

Na słonecznym południu znajdziemy tętniące życiem kurorty z długimi plażami i bogatą ofertą rozrywkową (miejscowości Costa Adeje, Los Cristianos, Playa de las Americas).

Spokojniejsza północ, gdzie klimat jest nieco chłodniejszy niż na południu wyspy, to piękna zieleń i prawdziwe kanaryjskie miasteczka, jak np. La Orotava, Garchicho czy Puerto de la Cruz. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy lubią aktywne wakacje.
Teneryfa

Neckermann Podróże poleca na Teneryfie:

Gran Canaria - kontynent w miniaturze

Gran Canaria często określana jest jako „kontynent w miniaturze” co obrazuje jej różnorodność krajobrazową. Obok wydm znajdziemy tu wulkaniczne wzgórza, urwiste klify i pocztówkowe plaże. Z powodzeniem można określić ją także mianem oazy zieleni. Składają się na nią zarówno dzikie gaje oliwne i wyjątkowe palmy kanaryjskie, rozłożyste kule kwitnących oleandrów i zielone połacie pól golfowych.

Gran Canaria
Południe wyspy słynie z piaszczystych plaż i tętniących życiem promenad. Na uwagę zasługuje zwłaszcza miejscowość Maspalomas ze słynnym Rezerwatem Wydm (Dunas de Maspalomas) z saharyjskim krajobrazem.

Na północy warto odwiedzić tętniącą życiem stolicę Las Palmas. Na amatorów malowniczych miejsc czeka przepiękne miasteczko portowe Puerto de Mogan, określane często „małą Wenecją”. Wielbiciele przyrody koniecznie muszą zobaczyć Wąwóz Guayadeque oraz wioskę Fataga położoną pośród zielonej „Doliny Tysiąca Palm”.

Najpopularniejsze kurorty na Gran Canarii:
1.Playa del Ingles
2.Maspalomas
3.San Agustin
4.Playa Amadores
5.Meloneras

Neckermann Podróże poleca na Gran Canaria:

Fuerteventura – mekka surferów


Fuerteventura to najmniej zaludniona i jedna z najbardziej zróżnicowanych Wysp Kanaryjskich. Powstała na podłożu wulkanicznym, któremu zawdzięcza spektakularne krajobrazy o niezwykłej kolorystyce. Białe wydmy na tle czarnych klifów i turkusowej wody, palmy obok kaktusów, księżycowy krajobraz i biały piasek na wybrzeżu urzekną każdego.

Fuerteventura
Fuerteventurę omywają spokojne fale oceanu Atlantyckiego, a rozgrzewają podmuchy znad położonego zaledwie 100 kilometrów dalej kontynentu afrykańskiego. Symbolem wyspy są imponujące wydmy Corralejo – ruchome piaski, które przywiał wiatr z Afryki.

Ta najbardziej „wietrzna” z wysp kanaryjskich jest mekką entuzjastów sportów wodnych a w szczególności windsurfingu. To tu na południe od Costa Calma ciągnie się przepiękna plaża Playa de Sotavento - jeden z największych na świecie ośrodków szkoły wind- i kitesurfingu.

Fuerteventura to także raj dla plażowiczów. Tutejsze wybrzeże rozciąga się na ponad 150 kilometrów. Na słoneczny wypoczynek najlepiej wybrać się do kurortów na wschodzie wyspy, które słyną z rozległych plaż ze złocistym piaskiem np. Playa Blanca czy Jandia i Costa Calma leżące na objętym rezerwatem przyrody półwyspie Jandia.

Neckermann Podróże poleca na Fuerteventura:

Lanzarote – wyspa księżycowych krajobrazów


Lanzarote kusi bajecznym, księżycowym krajobrazem i piaszczystymi plażami. Określana jest często wyspą wulkanów. Największą jej atrakcją jest bez dwóch zdań Park Narodowy Timanfaya nazwany także „Górami Ognia” z iście księżycowym krajobrazem. A wszystko za sprawą erupcji wulkanicznych, jakie miały tu miejsce między XVIII a XIX wiekiem.

Ogromny wpływ na krajobraz Lanzarote miał również hiszpański artysta César Manrique, który w niezwykły sposób połączył naturę ze sztuką tworząc tak piękne miejsca jak punkt widokowy Mirador del Rio, Ogród Kaktusów, czy groty wulkanicznego tunelu Jameos del Agua.

Najpopularniejsze kurorty to leżące na wschodzie wyspy: Playa Blanka, Playa del Carmen i Costa Teguise.
Lanzarote

Neckermann Podróże poleca na Lanzarote: