Raport Neckermanna - Wyjazdy narciarskie Polaków w sezonie Zima 2018/19

Data publikacji: 01.10.2018 | Autor: Magdalena Plutecka

Polacy już rezerwują wyjazdy narciarskie. Najpopularniejszym kierunkiem są w tym roku Włochy. Coraz chętniej narciarze wybierają obiekty o wyższym standardzie i z wyżywieniem. Średni koszt narciarskiego wyjazdu za granicę wynosi 1294 zł na osobę bez karnetu i kosztów dojazdu - wynika z raportu Neckermann Podróże. Największy organizator imprez narciarskich wśród polskich touroperatorów przeanalizował rezerwacje wyjazdów na narty w nadchodzącym sezonie zimowym 2018/19 (wyjazdy od 15.12.2018 do 31.03.2019).

Choć do zimy jeszcze dobrych kilka tygodni Polacy już planują wyjazdy narciarskie. W biurze Neckermann Podróże wakacje na stokach zarezerwowało 7% więcej miłośników zimowego szaleństwa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Narciarze i snowboardziści nie czekają na last minute i kupują ofertę coraz wcześniej. Według danych Neckermanna, w poprzednim sezonie zimowym tylko do końca października wyjazdy narciarskie zarezerwowało aż 62% wszystkich klientów, którzy wyjechali na narty z biurem podróży. Zaledwie 18% wykupiło je w okresie od grudnia do stycznia. Decyzja o rezerwacji z wyprzedzeniem przekłada się na znaczne oszczędności - do końca października możemy jeszcze liczyć na sięgające 35% zniżki - ale też na większy wybór oferty.

- Wyjazdy na narty rezerwujemy coraz wcześniej mając świadomość, iż najlepsze miejscówki, obiekty położone przy stokach, z dobrym dostępem do wyciągów czy skipassem w cenie sprzedają się stosunkowo szybko. - mówi Dorota Ostalska, manager odpowiedzialna za produkt narciarski w Neckermann Podróże. - Klienci nie obawiają się też warunków śniegowych. Standardem w większości popularnych kurortów są obecnie nowoczesne systemy naśnieżania stoków, w naszym biurze klienci są dodatkowo asekurowani tzw. „gwarancją śniegu” czyli możliwością bezkosztowej zmiany rezerwacji w przypadku niedostatecznych warunków. - dodaje.

Włoskie stoki górą
Preferencje dotyczące kierunków narciarskich nie zmieniają się znacząco na przestrzeni ostatnich lat. 85% narciarzy wybiera alpejskie stoki we Włoszech i Austrii. Królują Włochy, które wybrało 53% miłośników białego szaleństwa wobec 49% rezerwujących w ubiegłym roku. Doskonałe warunki narciarskie, wyśmienita kuchnia, ale też przede wszystkim słońce i atmosfera na stoku przyciągają narciarzy do Włoch, pomimo dłuższej niż do Austrii drogi a tym samym dodatkowych opłat za autostrady i paliwo.

Najpopularniejsze kierunki
Najpopularniejsze regiony
Tuż za Włochami plasuje się Austria, którą wybrało 32% klientów (niewielki spadek o 4 p.p. w stosunku do ubiegłego roku). Najpopularniejszymi kurortami w Austrii są Kaprun - Zell am See, do których udajemy się ze względu na doskonałe warunki śniegowe, które gwarantuje lodowiec Kitzsteinhorn, ale też stosunkowo bliską odległość i dobre połączenie z Polską. Polacy lubią także regiony: Pitztal, Stubaital Schladming-Dachstein i Zillertal, gdzie dzięki lodowcom można jeździć bez ograniczeń. Modne Sölden czy Ischgl doceniają przede wszystkim bardziej zaawansowani narciarze i osoby nastawione na bogate apres-ski.

Chętniej hotel z wyżywieniem niż apartament

W tym roku ceny imprez narciarskich kształtują się na poziomie porównywalnym do poprzedniego. Średni koszt imprezy narciarskiej wynosi 1294 zł/os. (wzrost o 96 zł do poprzedniego roku). Na wyjazd do Włoch narciarz w Neckermannie przeznacza średnio 1200 zł (wzrost o 60 zł), do Austrii 1509 zł (wzrost o 150 zł) a do Czech 870 zł (spadek o 50 zł). Do tego musimy doliczyć koszt skipassów np. w Austrii i we Włoszech to wydatek w zależności od regionu i sezonu od ok. 190 do 290 euro za 6-dniowy karnet za osobę dorosłą. Warto zwrócić zatem uwagę na tzw. free ski weeks czyli oferty ze skipassem w cenie - Neckermann oferuje ponad 40 takich obiektów, głównie w Austrii i we Włoszech.


Formy zakwaterowania
Formy wyżywienia
Wzrost średniej ceny rezerwowanych imprez narciarskich można tłumaczyć częstszym wybieraniem hoteli o wyższym standardzie, gdzie po nartach możemy pójść na basen, do sauny czy skorzystać z oferty wellness i SPA. Zakwaterowanie w hotelach zaplanowało aż 69% narciarzy, natomiast w apartamentach bez wyżywienia 31% (spadek o 4 p.p. do roku poprzedniego). Chociaż nadal ponad połowa narciarzy wybiera obiekty 3 i 3,5 gwiazdkowe (50,2%), w tym roku wzrósł odsetek osób kupujących hotele o wyższym standardzie. Do obiektów 4 i 5-gwiazdkowych uda się 40,4 % narciarzy o 4,4 p.p. więcej niż w poprzednim roku. Najpopularniejszą opcją wyżywienia są dwa posiłki obejmujące śniadanie i obiadokolację, które wybiera 54% klientów.

Najpopularniejsze terminy
W góry najczęściej wyjeżdżamy na tydzień (74% narciarzy) a najpopularniejszym terminem wyjazdów są ferie. 61% klientów, którzy już zarezerwowali swoje zimowe wakacje wyjedzie w okresie 12.01 do 24.02.19. Na Święta i Sylwester przypada 9% rezerwacji. Więcej słońca na stoku, dłuższy dzień i niższe ceny to główne atuty szusowania wiosną - wyjazdy w marcu wybrało 24,5% klientów Neckermanna.
Długość pobytu
Kiedy wyjeżdżamy
Z rodziną do Czech
41% wszystkich rezerwacji narciarskich stanowią wyjazdy rodzinne, przy czym aż 76% dzieci wyjedzie na ferie. Najpopularniejszym kierunkiem rodzinnych wyjazdów biorąc pod uwagę udział dzieci są Czechy, gdzie stanowią one 25,2% wyjeżdzających. Dla porównania w Austrii odsetek ten wynosi: 16,2% a we Włoszech 13,5%. Bliska odległość od naszego kraju, łatwe trasy a także atrakcyjne ceny (średnia cena pobytu w Czechach wynosi 870 zł./os. i jest niższa o 50 zł niż w roku ubiegłym) to główne atuty wyjazdu na narty do naszych sąsiadów. Tu też większość dzieci rozpoczyna swą przygodę z nartami. Szpindlerowy Młyn, Harrachov i Chopok to kurorty w Czechach, do których narciarze najchętniej zabierają dzieci.

- Wyjazd na narty z rodziną to z reguły spory wydatek, dlatego warto zwrócić uwagę na regiony rodzinne, w których oprócz szeregu atrakcji dla najmłodszych możemy liczyć na bezpłatne skipassy również dla starszych dzieci. W większości ważniejszych alpejskich stacji narciarskich są one oferowane tylko dla najmłodszych np. w Austrii dla dzieci poniżej 6 roku życia czy we Włoszech poniżej 8 lat. - mówi Dorota Ostalska. - Istotny jest także wybór obiektu np. w ponad 300 hotelach w naszej ofercie gwarantujemy dzieciom pobyt gratis co również znacząco obniża koszty rodzinnego wyjazdu na narty. - dodaje. Najpopularniejszą rodzinną miejscówką we Włoszech jest Monte Bondone oferujące dzieciom nawet do 15 roku życia skipassy gratis i szkółki z polskimi instruktorami. Popularne jest także Livigno z bogatą ofertą hoteli i apartamentów dla rodzin, a także kurorty w Val di Sole, gdzie znajdziemy największą liczbę obiektów położonych blisko stoków i z łatwym dostępem do kolejek. Mekką rodzinnych wyjazdów w Austrii jest w tym roku Lofer, które oprócz gwarancji śniegu i udogodnień dla najmłodszych narciarzy, oferuje tygodnie promocyjne, w którym dzieci jeżdżą na nartach bezpłatnie. Drugim chętnie wybieranym miejscem w Austrii jest Nassfeld w Karyntii z popularną wśród rodzin siecią hoteli Falkensteiner.

Wszyscy wyjeżdzający z Neckermann Podróże klienci są ubezpieczeni w wariancie podstawowym KL NNW. W tym roku 28% narciarzy wykupiło dodatkowe rozszerzone warianty ubezpieczenia zapewniające m.in. korzystanie z szerszego zakresu usług medycznych, zwierających ubezpieczenie bagażu podróżnego czy uwzględniających ewentualną rezygnację z wyjazdu bez strat finansowych. 17,5% klientów zadbało o specjalne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC, szczególnie pomocne w przypadku jazdy na nartach czy snowboardzie, gdy to my wyrządzimy komuś krzywdę na stoku (dzięki OC nie ponosimy kosztów na rzecz poszkodowanego).
Wykres raport narciarski