Grupa Thomas Cook, w tym Neckermann w Polsce przestanie sprzedawać wycieczki do parków z pokazami orek

Data publikacji: 29.07.2018 | Autor: Magdalena Plutecka
Neckermann rezygnuje z wycieczek do Loro Parque na Teneryfie i Sea World na Florydzie. Touroperator wziął pod uwagę opinie klientów oraz ekspertów. To kolejny ważny krok w realizacji polityki dotyczącej dobrostanu zwierząt, która grupa Thomas Cook realizuje od 18 miesięcy.

18 miesięcy temu grupa Thomas Cook, do której należy w Polsce Neckermann Podróże, przedstawiła swoją politykę dotyczącą dobrostanu zwierząt. Oznacza to, że wszystkie atrakcje oferowane przez firmę związane ze zwierzętami muszą spełniać co najmniej standardy ABTA. W tym czasie zostało poddanych audytowi 49 oferowanych atrakcji a te, które nie spełniały tych wymogów były usuwane przez biuro podróży z programu. Thomas Cook zdecydował się pójść o krok dalej.

Latem przyszłego roku touroperator przestanie sprzedawać ofertę do parków, w których orki są trzymane w niewoli (Loro Parque na Teneryfie i Sea World na Florydzie).
Orka
Prezes Thomas Cook, Peter Fankhauser, informuje o tym w swoim najnowszym wpisie na blogu - Tłumaczenie wpisu na język polski:

Peter Fankhauser
„18 miesięcy temu ogłosiliśmy naszą politykę dotyczącą dobrostanu zwierząt, ponieważ wiedzieliśmy, że musimy podjąć działania, aby upewnić się, że oferowane przez nas atrakcje są zgodne z oczekiwaniami naszych klientów. Polityka była jasna - wszystkie sprzedawane przez nas atrakcje związane ze zwierzętami muszą być w 100% zgodne ze standardami ABTA w zakresie dobrostanu zwierząt, zweryfikowanymi przez niezależne audyty.Od tego czasu skontrolowaliśmy 49 atrakcji i usunęliśmy 29, które nie spełniały minimalnych standardów ABTA. Z dumą stwierdzamy, że bezpośrednio w wyniku naszego audytu w pozostałych 20-stu wprowadzono znaczące udoskonalenia w sposobie traktowania zwierząt.
Wprowadzając tę politykę, zdaliśmy sobie sprawę, że oczekiwania klientów zmieniają się, jeśli chodzi o atrakcje związane ze zwierzętami. Rozmawialiśmy również o ważnej roli, jaką ma do odegrania turystyka w działaniach zmierzających do zaprzestania praktyk, które szkodzą zwierzętom.W oparciu o te same zasady ogłaszamy dzisiaj, że od przyszłego lata nie będziemy sprzedawać atrakcji do parków, w których orki trzymane są w niewoli.Nie była to decyzja, którą podjęliśmy łatwo. Zawsze twierdziliśmy, że nadal będziemy rewidować naszą politykę, mając świadomość, że im głębiej wchodzimy w ten obszar, tym więcej będziemy się uczyć mając świadomość zmieniających się nastrojów klientów. W ciągu ostatnich 18 miesięcy aktywnie współpracowaliśmy z wieloma specjalistami zajmującymi się dobrostanem zwierząt i wzięliśmy pod uwagę dostarczone przez nich dowody naukowe. Otrzymaliśmy również opinie od naszych klientów, z których ponad 90% powiedziało nam, że jest dla nich ważne, aby organizator ich wakacji poważnie podchodził do kwestii dobrostanu zwierząt. To wszystko doprowadziło nas do decyzji, którą podjęliśmy.

Dzisiejsza zapowiedź sprawi, że Thomas Cook usunie dwie atrakcje, które obecnie oferujemy klientom. Obie przeszły pozytywnie nasz proces audytu i poprawiły standardy traktowania zwierząt. Szanujemy i pochwalamy wykonaną pracę, i będziemy pracować z obydwoma w ciągu najbliższych 12 miesięcy, aby dobrze przygotować się na przyszłe lato, kiedy wycofamy je ze sprzedaży. Będziemy również kontynuować prace nad poszukiwaniem bardziej zrównoważonych alternatyw”.

Mam jasne wyobrażenie tego, jaką firmą chcemy być. Dlatego 18 miesięcy temu wprowadziliśmy naszą politykę w zakresie dobrostanu zwierząt, i dlatego dziś podjęliśmy taką decyzję. Nasza firma nie może ignorować tego, że tak wielu naszych klientów ma jednoznaczne poglądy w tej kwestii.

Peter Fankhauser
CEO Thomas Cook Group plc