Centrum Rezerwacji 22 212 05 00

Bułgaria 2019
Bułgaria
Bułgaria to podróż w inny świat – niesamowitych krajobrazów, wyśmienitej kuchni i win oraz nowoczesnej bazy noclegowej. Słoneczny Brzeg to idealne połączenie złocistych plaż nad Morzem Czarnym z majestatycznymi górami. Złote Piaski chlubią się wyjątkowo czystą plażą nagrodzoną prestiżową europejską nagrodą ekologiczną Blue Flag (Błękitna Flaga). Znakiem rozpoznawczym Złotych Piasków są źródła mineralne (ok. 2000 źródeł) oraz ośrodki balneologiczne. Dzięki temu Bułgaria jest drugą destynacją spa w Europie tuż po Islandii.

Najpopularniejsze regiony:


  • Dla rodzin z dziećmi – krótki przelot, piękne piaszczyste plaże, ciekawe animacje i atrakcje m.in. liczne aquaparki: Action Aquapark w Słonecznym Brzegu, Aquapark Atlantida w Elenite, Aqua Parku Aquamania w Albenie, Aqua Paradise w Nessebar.
  • Dla aktywnych turystów – bogata oferta sportów m.in. windsurfing, kitesurfing, liczne ścieżki rowerowe, profesjonalne wypożyczalnie sprzętu sportowego. Wiele interesujących miejsc do zwiedzania, np. zabytkowy Nessebar, Warna, Kaliakra.
  • Dla imprezowiczów – bogata oferta rozrywki: liczne puby, kluby, restauracje (m.in. Słoneczny Brzeg, Warna, Złote Piaski).

*Najpopularniejsze miejscowości: Burgas, Warna, Nessebar, Sozopol, Primorsko, Albena, Sveti Vlas, Obzor, Sveti Konstantin, Pomorie, Balchik.

1. Delfinarium w Warnie
Idealna wycieczka dla najmłodszych – delfiny zadziwią Państwa swoimi występami - to po prostu trzeba zobaczyć!

2. Nessebar (Nessebyr)
Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO zachwyca oryginalną architekturą i niepowtarzalnym klimatem. Prawdziwą perełką są dobrze zachowane starożytne mury i starówka z imponującym kościołem św. Stefana. Nessebar to doskonałe połączenie starożytnych pomników kultury z nowoczesnym kurortem wypoczynkowym.

3. Warna
Ważne centrum kulturalne z licznymi muzeami, festiwalami sztuki oraz operą. Możemy zobaczyć tu zabytki z różnych okresów historii Warny - znajdziemy tu rzymskie ruiny, zabytki architektury tureckiej, a także bizantyjskie fortyfikacje. Dla Polaków jedną z atrakcji będzie mauzoleum Władysława Warneńczyka (Króla Władysława III). Warna to ciekawe miejsce zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Najmłodszym polecamy delfinarium oraz Park Nadmorski, w którym możemy zobaczyć ciekawe zwierzęta morskie. Z dziećmi warto wybrać się również do Muzeum Kukiełek w Warnie.
4. Kaliakra
Północno - wschodni półwysep Bułgarii blisko granicy z Rumunią, który w najwęższym miejscu ma tylko kilkadziesiąt metrów szerokości i wznosi się na 70 m n.p.m. Znajdziemy tu miejsca ciekawe zarówno ze względu na historię, jak i walory przyrodnicze. Z Kaliakrą wiąże się także kilka miejscowych legend, np. legenda o 40 bułgarskich dziewicach. Z legendą związany jest pomnik, który można tam zobaczyć. Warto odwiedzić również malowniczą Zatokę Bolata, gdzie z klifów można obserwować delfiny pływające w wodach Morza Czarnego. Przy bramie hakowej droga prowadzona stromymi, kamiennymi schodkami wiedzie nas do bajkowo położonej jaskini, w której utworzono restauracje. Z przylegającego do niej tarasu rozciąga się niesamowity widok. Kaliakra jest określana jako „zakątek tajemnic Bułgarii ”.

5. Sozopol - Ropotamo
Sozopol - Ropotamo jest najstarszym ośrodkiem w całej Bułgarii, którego historia sięga epoki brązu. Poza licznymi zabytkami i pozostałościami po dawnych czasach Sozopol zachwyca pięknym wybrzeżem. Tutejsze klify i przejrzysta woda są słynne w całej Bułgarii. Z Sozopolu można udać się w rejs rzeką Ropotamo i z turystycznej łodzi podziwiać krajobrazy Parku Narodowego Ropotamo – unikalne lasy namorzynowe, kormorany czy wylegujące się na brzegach żółwie.

Położenie Położenie:
Państwo położone w południowo – wschodniej Europie nad Morzem Czarnym.

Stolica Stolica:
Sofia

CzasCzas lokalny:
czas polski + 1 godzina

Czas przelotuCzas przelotu:
ok. 2 godziny

Przepisy wjazdowe Przepisy wjazdowe:
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Polacy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Bułgarii przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia wjazdu, na podstawie ważnych paszportów lub dowodów osobistych. Wiza w Bułgarii nie jest wymagana.
W przypadku dzieci (niezależnie od wieku) wymagane jest przy wyjeździe za granicę posiadanie ważnych dokumentów podróży – dziecko powinno mieć własny paszport. Zalecamy w miarę możliwości zadbać o wyrobienie odpowiednich dokumentów.

Przepisy celne Przepisy celne:
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na ogólnych zasadach obowiązujących w Unii Europejskiej. Turyści podróżujący do Bułgarii mogą wwozić i przewozić towary w ilościach wskazujących na ich przeznaczenie do użytku osobistego; nie podlegają one odsprzedaży. Określenie "do użytku osobistego" obejmuje także towary przeznaczone na prezenty, jednakże ich sprzedaż jest naruszeniem prawa i grozi konfiskatą oraz dodatkową karą.

Podatek Obowiązkowy Podatek Turystyczny:
w Bułgarii obowiązuje opłata klimatyczna w wysokości 6 EUR/os. dorosła, 3 EUR/ dziecko do 12 lat - za cały pobyt (w niektórych hotelach odpowiednio 8 EUR i 4 EUR). Opłatę należy uiścić na miejscu.

Język Język:
bułgarski - pisany cyrylicą, stosowany jest również język turecki. Można także porozumiewać się po rosyjsku, angielsku lub niemiecku.

Zalecenia medyczne Zalecenia medyczne:
Nie występują zagrożenia sanitarne. Specjalne szczepienia nie są wymagane. Osoby opłacające składki NFZ mogą w Bułgarii korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Podczas wizyty u lekarza należy okazać dokument potwierdzający ubezpieczenie - Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych. Warto wyrobić ją wcześniej przed planowanym wyjazdem.

*Ponieważ wprowadzono odpłatność za akcje ratownicze prowadzone przez górskie pogotowie ratunkowe, turyści wybierający się na szlaki górskie powinni mieć odpowiednią polisę ubezpieczeniową.

Waluta Waluta:
lew bułgarski; 1 BGN = 2,19 PLN (kurs z dnia 09 listopad 2018 wg. Narodowego Banku Polskiego). Wymiana na walutę lokalną możliwa jest w bankach i w większości hoteli oraz w kantorach wymiany walut.

*Najlepiej zabrać ze sobą euro i wymienić na lokalną walutę na miejscu – w banku

NapiwkiNapiwki:
Napiwek zależy od woli klienta. Wskazane jest zostawienie min. 10% wartości rachunku lub zaokrąglenie do pełnej kwoty. Co ważne, zawsze zostawiamy napiwek na stole, a nie dajemy pieniędzy kelnerowi do ręki. Przy płaceniu dużymi nominałami lepiej nie mówić „dziękuję”, ponieważ kelner może zatrzymać wówczas resztę dla siebie. Wskazane jest zostawianie napiwków również sprzątaczom i taksówkarzom.

KlimatKlimat:
umiarkowany ciepły suchy, na południu i wybrzeżu panuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny. Lata w Bułgarii są ciepłe i suche, a zimy chłodne.

Kiedy jechać Kiedy najlepiej jechać do Bułgarii:
Spragnionym słońca i kąpieli w morzu polecamy urlop między czerwcem a wrześniem – mamy gwarancje słonecznej pogody, ciepłego morza i piaszczystych plaż. By uniknąć turystycznego zgiełku i skorzystać z atrakcyjnych cen, przełom maja i kwietnia będzie idealnym terminem na podróż. Na aktywny wypoczynek najlepszy będzie koniec sierpnia, początek września - w tym czasie morze będzie miało najlepszą temperaturę do uprawiania sportów wodnych np. windsurfingu czy żeglowania.
Informacje dla kierowców Informacje dla kierowców:
W Bułgarii jest honorowane polskie prawo jazdy, zielona karta nie jest obowiązkowa (opcjonalna). Poza miastem wymagana jest winieta, nie obowiązuje tylko w miastach. Cena winiety uzależniona jest od kategorii pojazdu. W odróżnieniu od innych krajów, w których funkcjonują winiety, winiety bułgarskiej nie da się kupić poza Bułgarią. Zakup winiety jest konieczny i nie można go uniknąć. Dzienna cena winiety to koszt ok. 12 EUR. Zakupu winiet można dokonać na stacjach benzynowych, sieciach handlowych, urzędach pocztowych, rejonowych zarządach dróg oraz w punktach granicznych.

Cena benzyny Średnia cena paliwa w Bułgarii za litr:
95 - 1,13
98 - 1,27
Diesel -1,15
LPG - 0,52

*Ceny w podane są w Euro (ceny z dnia 21.11.2018)

*Więcej informacji dla kierowców podróżujących po Bułgarii w linku poniżej: http://autempoeuropie.pl/bulgaria

Miejscowe zwyczaje Miejscowe zwyczaje – jak się zachować w Bułgarii:
  • Gest przytakujący – kiwnięcie głową w Bułgarii jest gestem przeczącym i na odwrót. Warto się upewnić, pytając rozmówcę „taka” (tak) lub „ne” (nie).
  • Uścisk dłoni wymieniamy tylko przy bardziej formalnych okazjach. Bułgarzy zazwyczaj są przyjaźnie nastawieni, ale dość konserwatywni.
  • Bułgarzy bardzo chętnie zapraszają do swoich domów. Idąc z wizytą do bułgarskiej rodziny warto zabrać ze sobą drobny upominek, np. butelkę wina lub czekoladki.
  • Święta: Dni wolne od pracy: 1 stycznia, 3 marca - Święto Narodowe (rocznica wyzwolenia Bułgarii spod niewoli tureckiej w 1878 r.), Wielkanoc, 6 - 9 kwietnia, 6 maja (Dzień Wojska Bułgarskiego), 24 maja (Dzień Bułgarskiej Kultury, Oświaty i Piśmiennictwa), 6 września (Dzień Jedności Narodowej), 22 września (Dzień Niepodległości), 1 listopada (wolny dzień dla placówek oświatowych), 24, 25, 26 grudnia.

SłowniczekSłowniczek - przydatne zwroty:
Tak - [taka]
Nie - [ne]
Gdzie - [kŭdeto]
Dzień dobry – [dobre utro ](do godz. 12-tej), [dobyr den] (po godz. 12-tej)
Dobry wieczór – [dobyr weczer]
Do widzenia – [do wiżdane]
Dziękuję – [blagodaria ]
Nie rozumiem – [ne razbiram]
Jak dojechać do? – [kak moga da stigna do]
Prawo - [praw]
Lewo - [ostaewen]
Prosto - [naprawo]
Ile to kosztuje? – [kolko struwa towa?]
Chcę wymienić walutę – [iskam da obmenja parite]
Smacznego – [dobyr apetit]
Ile płacę? – [kołko płasztam]
Poproszę rachunek – [smetkata molia]
Może mi Pan pomóc? – [może li da mi pomognete]
Piwo – [bira]
Woda (do picia) – [(piteina) voda]

Wyznanie Wyznanie:
prawosławie
Napięcie elektryczne Napięcie elektryczne:
230 V; 50 Hz typ (gniazdko) : C, F
Gniazdko elektryczne w Bułgarii

pogoda Średnia temperatura w Bułgarii


Temperatury powietrza


czerwiec
21,6 °C
lipiec
23,9 °C
sierpień
23,6 °C
wrzesień
20,1 °C


Temperatury wody


czerwiec
20,0 °C
lipiec
24,2 °C
sierpień
24,4 °C
wrzesień
21,9 °C


Ważne Adresy i Telefony:
Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Bułgarii
ul. Chan Krum 46, 1000 Sofia
tel.: (+ 359) 2 987 26 10
tel. dyżurny: (+359) 884 688 510 lub (+359) 2 981 85 45
sofia.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Kontakt do organizatora w trakcie wyjazdu:
Centrum Obsługi Klienta Connected Service jest dostępne codziennie przez całą dobę.
Numer telefonu podany jest w dokumentach podróży.
ConnectedPL@Thomascook.com

Ubezpieczyciel (szkoda):
Zgłoszenia do Centrum Operacyjnego:
tel.: +48 22 522 27 75
sekretariat@mondial-assistance.pl
W celu uzyskania szczegółowych informacji kliknij tutaj: https://elvia.pl/kontakt
lub https://elvia.pl/najczesciej-zadawane-pytania

Ubezpieczenie:
Prosimy pamiętać, że w przypadku wyjazdów zagranicznych obowiązkowo należy wybrać min. ubezpieczenie podstawowe i nie można z niego zrezygnować. Rekomendujemy wybór ubezpieczenia rozszerzonego bez limitu kosztów oraz bez wyłączeń dot. chorób przewlekłych w momencie dokonywania rezerwacji.

Warto wiedzieć:
Aktualne informacje o przepisach wjazdowych i sytuacji w kraju znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Kliknij w link: www.msz.gov.pl