Centrum Rezerwacji 22 212 05 00

Chorwacja 2019
Chorwacja:
Chorwacja to idealne miejsce na rodzinny wypoczynek. Słońca jest tu pod dostatkiem, a na wyciągnięcie ręki mamy przepiękne plaże, skaliste zatoki oraz imponujące masywy górskie. Ciepło i gościnność tego miejsca napełni nas pozytywną energią. Od czarującego wybrzeża chorwackiego po niesamowite parki przyrody w kontynentalnej części. Chorwację wyróżnia wyjątkowa różnorodność przyrody i architektury, jak również jej piękno.

  • Dla rodzin z dziećmi - piękne piaszczyste plaże, lazurowe wybrzeże oraz ciekawe animacje i atrakcje m.in. aquaparki i parki rozrywki: Glavani Park, Aquapark Istralandia, Underwater Park Punat, Medieval Theme Park Sanc. Michael, Adventure Park Sky Fox, Aquapark Aquacolors Poreč.
  • Dla aktywnych turystów - bogata oferta sportów m.in. windsurfing, kitesurfing, fly fish, parasailing, nurkowanie - profesjonalne kluby nurkowe, liczne wypożyczalnie sprzętów wodnych.
  • Dla miłośników pięknych krajobrazów - wiele interesujących miejsc do zwiedzania np.: Dubrownik, Split lub Park Narodowy KRKA.
  • Dla imprezowiczów - bogata oferta rozrywki: liczne puby, kluby, restauracje (m.in. Club Papaya w Novalja - zwany chorwacką Ibizą, Hvar).

1. Dubrownik
Dubrownik, zwany perłą Adriatyku, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Otoczony fortecami i murami obronnymi jest prawdziwym skarbem architektury. Obowiązkowymi miejscami do zwiedzenia są: Wielka Fontanna Onufrego, główna ulica Dubrownika Plac z kościołem św. Zbawiciela, Plac Luža z pałacem Sponza, Kolumna Rolanda oraz Pałac Rektorów. Warto pojechać kolejką linową na szczyt wzgórza Srd, z którego roztacza się przepiękny widok na miasto.

2. Jeziora Plitwickie
Jeziora Plitwickie, jako jedne z cudów natury, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Fundują nam niezapomniane widoki. Park Narodowy Jezior Plitwickich to 16 jezior, połączonych 90 wodospadami. To wymarzona atrakcja dla miłośników pięknych krajobrazów oraz wielbicieli kontaktu z naturą.

3. Split
Split, czyli cesarskie miasto, które przyciąga turystów swoimi skarbami. Najcenniejszym z nich jest pałac rzymskiego cesarza Dioklecjana z III/IV wieku. Imponującą scenerie pałacu uzupełnia mieszanka architektonicznych stylów - średniowieczne forty, romańskie kościoły czy barokowe obiekty. Urokliwa promenada Riva, wzdłuż której biegnie szlak palm w towarzystwie licznych kawiarni, to idealne miejsce na romantyczny spacer. Wieczorami, gdy promenada Riva jest ładnie oświetlona, można poczuć wyjątkowy klimat tego miasta. Oprócz tego w Splicie czekają na nas piaszczyste plaże, ogród zoologiczny, który będzie atrakcją dla małych dzieci oraz imponujące muzea, dzięki którym możemy poznać przeszłość i kulturę miasta.

4. Park Narodowy KRKA
Park Narodowy KRKA oferuje nam nieziemskie widoki. Piękny krajobraz z wszechobecną zielenią, który dopełnia błękitna rzeka z połączeniem wodospadów i kaskad. Park Narodowy KRKA gwarantuje dziewicze krajobrazy, z dala od miejskiego zgiełku. Atrakcją tego miejsca jest niezwykłe jezioro Visovac, pośrodku którego znajduje się wyspa z Klasztorem Franciszkanów.

5. Zadar
Zadar zwany jest miastem najpiękniejszych zachodów słońca. Jest to chorwacka perełka, która słynie ze zjawiskowych krajobrazów. Starówka Zadaru jest top miejscem do zwiedzania. Swoją wyjątkowość zawdzięcza położeniu na półwyspie w otoczeniu murów i wież. Idealnym miejscem na wieczorny spacer będzie przestronna promenada. Na końcu promenady czeka na nas instalacja „Pozdrowienie Słońca”, która dostarczy nam niesamowitych wrażeń. Miejsca godne uwagi to także: katedra św. Anastazji z przełomu XII i XIII wieku, kościół św. Szymona oraz słynne Organy Morskie.


Położenie Położenie:
Państwo położone na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej, nad Morzem Adriatyckim. Od południa graniczy z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami, od północy ze Słowenią.

Stolica Stolica:
Zagrzeb

CzasCzas lokalny:
czas polski

Czas przelotuCzas przelotu:
ok. 1 godz. 30 minut

Przepisy wjazdowe Przepisy wjazdowe:
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Polacy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Chorwacji przez 3 miesiące, licząc od pierwszego dnia wjazdu, na podstawie ważnych paszportów lub dowodów osobistych. Wiza w Chorwacji nie jest wymagana. W przypadku dzieci (niezależnie od wieku) wymagane jest przy wyjeździe za granicę posiadanie ważnych dokumentów podróży – dziecko powinno mieć własny paszport lub tymczasowy dowód osobisty. Zalecamy zadbać o wyrobienie odpowiednich dokumentów przed wyjazdem.

Przepisy celne Przepisy celne:
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na ogólnych zasadach obowiązujących w Unii Europejskiej. Turyści podróżujący do Chorwacji mogą wwozić i wywozić towary w ilościach wskazujących na ich przeznaczenie do użytku osobistego; nie podlegają one odsprzedaży. Określenie „do użytku osobistego” obejmuje także towary przeznaczone na prezenty, jednakże ich sprzedaż jest naruszeniem prawa i grozi konfiskatą oraz dodatkową karą.

Podatek Obowiązkowy Podatek Turystyczny:
w Chorwacji obowiązuje opłata klimatyczna w wysokości 10 kun za noc. Opłatę należy uiścić na miejscu.

KlimatKlimat:
klimat śródziemnomorski. Upalne i słoneczne lata, łagodne i deszczowe zimy.

Kiedy jechać Kiedy najlepiej jechać do Chorwacji:
Na plażowanie i kąpiele w morzu najlepszy będzie okres od lipca do września – mamy gwarancję ciepłego morza i słonecznych dni. By uniknąć turystycznego zgiełku, warto planować urlop przed sezonem w czerwcu lub we wrześniu. Na aktywny wypoczynek polecamy środek sezonu między lipcem, a wrześniem -będziemy mieć wtedy do dyspozycji liczne wypożyczalne sprzętów wodnych oraz ośrodki szkoleniowe.
Nurkowanie Nurkowanie:
Obcokrajowcy, jak i obywatele Chorwacji, mogą nurkować tylko jeżeli posiadają ważną legitymację Chorwackiego Związku Nurków. Legitymacja jest ważna rok od daty wydania. Można ją kupić w klubach i centrach nurkowych oraz uprawnionych do tego agencjach turystycznych wzdłuż całego wybrzeża Adriatyku. Legitymacja wydawana jest tylko osobom posiadającym kwalifikacje potrzebne do nurkowania, potwierdzone dokumentami uznawanych, międzynarodowych szkół nurkowania. Przepis ten nie obowiązuje klubów nurkowych. Niedozwolone jest wydobywanie z dna morskiego jakichkolwiek przedmiotów.
Język Język:
chorwacki. Można także porozumiewać się po serbsku, włosku, angielsku lub niemiecku.

Zalecenia medyczne Zalecenia medyczne:
Nie występują zagrożenia sanitarne. Specjalne szczepienia nie są wymagane. Osoby opłacające składki NFZ mogą w Chorwacji korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Podczas wizyty u lekarza należy okazać dokument potwierdzający ubezpieczenie - Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych. Warto wyrobić ją wcześniej przed planowanym wyjazdem. Za okazaniem ważnej karty EKUZ za świadczenie zdrowotne płaci się tylko tzw. "partycypację" wynoszącą ok. 1 - 5% kosztu usługi medycznej (przykładowo 10 HRK za wydanie recepty lub skierowania). Zaleca się wykupienie polisy ubezpieczenia podróżnego, umożliwiającej pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego. Karta EKUZ nie jest honorowana w prywatnych klinikach i gabinetach lekarskich w Chorwacji. Koszt prywatnej wizyty lekarskiej wynosi ok. 20 - 30 EUR, a pobytu w szpitalu ok. 50 EUR na dobę (bez kosztów ew. operacji oraz leków).

*Apteki czynne są w godz. 8:00 - 19:00 w dni robocze oraz do godz. 14:00 w soboty; w większych miastach są apteki dyżurne, czynne całą dobę.

Waluta Waluta:
chorwacka kuna (HRK); 1 HRK = 0,57 PLN (kurs z dnia 5 grudnia 2018 wg. Narodowego Banku Polskiego). Wymiana na walutę lokalną możliwa jest w bankach oraz w kantorach wymiany walut.

*Najlepiej wymienić złotówki na kuny w Polsce. Jeśli chcemy wymienić walutę w Chorwacji, to najlepszym miejscem będzie bank. Dobrze rozbudowana sieć banków i bankomatów w Chorwacji.

NapiwkiNapiwki:
Napiwek zależy od woli klienta. W restauracjach zazwyczaj zostawia się napiwek w wysokości 5 - 10% ceny potrawy, pomimo że opłata za usługę jest wliczona w koszt. Można też po prostu zaokrąglić rachunek.

Informacje dla kierowców Informacje dla kierowców:
W Chorwacji jest honorowane polskie prawo jazdy, zielona karta nie jest obowiązkowa (opcjonalna). Kierujący powinien posiadać dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód ubezpieczenia OC (warto wykupić także ubezpieczenie AC). W przypadku wyjazdu samochodem firmowym należy mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej napisane w języku angielskim. Chorwackie autostrady są płatne. Wysokość opłaty jest uzależniona od kategorii pojazdu oraz długości przejechanej trasy. Opłaty pobierane są na bramkach. Można je uiszczać gotówką lub kartą – w kunach lub euro.

Cena benzyny Średnia cena paliwa w Chorwacji za litr:
95 - 1,35
98 - 1,43
Diesel -1,28
LPG - 0,63

*Ceny w podane są w Euro (ceny z dnia 05.12.2018)

**Więcej informacji dla kierowców podróżujących po Chorwacji w linku poniżej: http://autempoeuropie.pl/chorwacja lubhttps://polakzagranica.msz.gov.pl/Republika,Chorwacji,HRV.html – w zakładce „Informacje dla kierowców”

Miejscowe zwyczaje Miejscowe zwyczaje – jak się zachować w Chorwacji:
  • Chorwaci słyną z dbałości o tradycję i przywiązania do kraju. Jest to naród bardzo gościnny. Według chorwackiego zwyczaju, gospodarz oferuje nowym gościom poczęstunek. Nie powinniśmy mu odmawiać, ponieważ mógłby poczuć się urażony.
  • W Chorwacji warto wystrzegać się rozmów o wojnie z Serbami oraz o drużynach piłkarskich Dinama Zagrzeb i Hajduka Split. Tematy historyczne nie są najlepszym sposobem na rozpoczęcie znajomości.
  • Na wyspie Korćula organizowane są imprezy karnawałowe (w okresie od połowy stycznia do Środy Popielcowej). W tym czasie na wyspie co tydzień odbywają się bale maskowe „Maśkare”, na których oprócz indywidualnych przebierańców, występują lokalne zespoły. Organizowane są również bale przebierańców dla dzieci.
  • Na wybrzeżu jada się dużo ryb i owoców morza. Popularnym daniem w Chorwacji w godzinach przedpołudniowych jest marenda - lekki posiłek z ryby, sera i chleba. Poza wybrzeżem jada się więcej mięs. Regionalną specjalnością jest ser štrukli (ciasto nadziewane serem, przyrządzane na słodko lub na ostro). Na północy potrawy są mocniej przyprawiane niż na południu.
  • Na plaży nie ma szczególnych ograniczeń. Opalanie się toples nie jest zabronione.
  • Święta - Dni wolne od pracy: 1 stycznia, 6 stycznia, kwiecień/maj Wielkanoc, 1 maja, 15 czerwca, 22 czerwca, 25 czerwca , 5 sierpnia, 15 sierpnia, 8 października, 1 listopada, 25 grudnia, 26 grudnia.

SłowniczekSłowniczek - przydatne zwroty:
Ta – Da
Nie – Nije
Gdzie - Gdje
Dzień dobry – Dobar dan!, Dobro jutro!
Cześć – Bok!
Dobry wieczór – Dobra večer!
Do widzenia – Doviđenja!
Dobranoc – Laku noć!
Dziękuję – Hvala!
Przepraszam – Oprostite
Smacznego – Dobar tek!
Ile to kosztuje – Koliko to košta
Poproszę kartę dań – Molim Vas, meni.
Chcę wymienić walutę - Želim zamijeniti valutu
Nie rozumiem – Ne razumijem
Jak dojechać do – Kako da dođem do... ?, Kako doćib … ?
Może mi Pan pomóc? – Možete li mi pomoći?
Prawo – Desno
Lewo – Lijevo
Prosto - Ravno
Woda (do picia) – (pitke) Vode
Piwo – Pivo
Jedzenie – Jelo, Hrana
Poproszę rachunek (w restauracji) - Molim Vas račun!


Wyznanie Wyznanie:
katolicyzm
Napięcie elektryczne Napięcie elektryczne:
230 V; 50 Hz typ (gniazdko): C, F
Gniazdko elektryczne w Chorwacji

pogoda Średnia temperatura w Chorwacji


Temperatury powietrza

maj
23 °C
czerwiec
26 °C
lipiec
30 °C
sierpień
30 °C
wrzesień
24 °C
październik
20 °C

Temperatury wody

maj
17 °C
czerwiec
19 °C
lipiec
20 °C
sierpień
24 °C
wrzesień
21 °C
październik
19 °C

Ważne Adresy i Telefony:
Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Chorwacji
Zagrzeb, Krleẑin Gvozd 3, 10000
tel.: + 3851 489 94 44
zagrzeb.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Kontakt do organizatora w trakcie wyjazdu:
Centrum Obsługi Klienta Connected Service jest dostępne codziennie przez całą dobę.
Numer telefonu podany jest w dokumentach podróży.
ConnectedPL@Thomascook.com

Ubezpieczyciel (szkoda):
Zgłoszenia do Centrum Operacyjnego:
tel.: +48 22 522 27 75
sekretariat@mondial-assistance.pl
W celu uzyskania szczegółowych informacji kliknij tutaj: https://elvia.pl/kontakt
lub https://elvia.pl/najczesciej-zadawane-pytania

Ubezpieczenie:
Prosimy pamiętać, że w przypadku wyjazdów zagranicznych obowiązkowo należy wybrać min. ubezpieczenie podstawowe i nie można z niego zrezygnować. Rekomendujemy wybór ubezpieczenia rozszerzonego bez limitu kosztów oraz bez wyłączeń dot. chorób przewlekłych w momencie dokonywania rezerwacji.

Warto wiedzieć:
Aktualne informacje o przepisach wjazdowych i sytuacji w kraju znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Kliknij w link: www.msz.gov.pl