Kostaryka

Kostaryka

Kostaryka to państwo położone w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Tereny Morza Karaibskiego charakteryzują się występowaniem licznych lagun oraz piaszczystych plaż i raf koralowych, natomiast u wybrzeży Pacyfiku są dobrze rozwinięte linie brzegowe z licznymi zatokami. Niektórym Kostaryka kojarzy się jedynie z nalepkami na bananach i miejscem, o którym się mówi, że nogami stoi w Ameryce Środkowej, a głową w Europie.
zobacz więcej
Od lat jest przedmiotem fascynacji przyrodników, a od ostatnich trzech dekad również polityków z powodu stabilnych rządów bez wojen domowych, rewolucji i zamachów stanu. Ludność Kostaryki jest praktycznie jednorodna, aż 93% mieszkańców to biała ludność kreolska potomków dawnych emigrantów hiszpańskich urodzonych już w Kostaryce. Resztę ludności stanowią czarni i Indianie rozlokowani w 23 rezerwatach. Ci ostatni przejęli współczesny styl życia i ubierania, pielęgnują jednak chętnie dawne tradycje. Mimo, że Indianie stanowią obecnie znikomy procent populacji, przez długie stulecia zaznaczyli swą obecność w postaci licznie pozostawionych przedmiotów codziennego użytku odnajdywanych na terenie całego kraju. Głównym skupiskiem zabytków jest stolica San Jose. Dzięki swej nietypowej architekturze i otaczającym ją krajobrazom uważana jest za najpiękniejsze miasto Ameryki Środkowej. To tętniąca życiem nowoczesna metropolia z betonowymi wysokościowcami, neonami i billboardami. Jej ulice przecinają się pod kątem prostym, tworząc strukturę szachownicy.

Mocnym i niekwestionowanym atutem Kostaryki są jej parki narodowe i rezerwaty.

Bogactwo fauny i flory ma potwierdzenie w liczbach. Rośliny rozwijające się w Kostaryce stanowią 4% wszystkich gatunków flory świata. Zamieszkuje ją więcej ptaków niż Amerykę Północną, Europę i Australię razem wzięte. Ten mały, cichy środkowo-amerykański kraj pozostaje nadal nieodkryty. Może więc warto się tam wybrać i dopisać nowe rozdziały do już istniejącej historii Kostaryki?
zobacz mniej