Malediwy

Malediwy

Dawno, dawno temu tysiące gwiazd spadły z nieba prosto do Oceanu Indyjskiego. Po jakimś czasie część z nich wypłynęła, tworząc niepowtarzalny archipelag Malediwów.
Tak mówi legenda i trudno w nią nie uwierzyć, widząc już z okien samolotu malownicze piaszczyste wysepki otoczone turkusem wody. Kołyszące się palmy, białe koralowe plaże, zapierający dech w piersiach szmaragd wody w otaczających każdą wyspę lagunach – oto prawdziwy raj na ziemi! Malediwy to muzułmańskie państewko z ponad tysiącem koralowych wysepek, z których jedynie 1/5 jest zamieszkana, głównie przez potomków ludzi pochodzących z subkontynentu indyjskiego.
zobacz więcej
W ich centrum znajduje się Północny Atol Male, z główną wyspą o tej samej nazwie, na której założono stolicę Malediwów – Male –z ok. 75 tys. mieszkańców. Male to gwarne miasto z wąskimi, krętymi uliczkami i licznymi placami. Wszystkie ciekawe miejsca stolicy są w zasięgu jednego krótkiego spaceru. Na dłużej warto zatrzymać się przy XVII-wiecznym Hukuru Miskiiy, czyli Meczecie Piątkowym. Jego unikalne wnętrze zachwyca bogato rzeźbionymi ścianami wyciosanymi w blokach z koralu. Innym ciekawym miejscem jest niewielki port handlowy położony w północnej części miasta z licznymi statkami i tradycyjnymi łodziami żaglowymi dhoni, zdobionymi białymi i turkusowymi ornamentami. Taką łodzią, można popłynąć na pobliskie wyspy, choć turyści rzadko kiedy ruszają się ze swoich „kawałeczków raju”. I nic dziwnego! Na wyspach odnajdą Państwo wszystko, co potrzebne do idealnego wypoczynku. Każdą z nich otacza ocean o lazurowym odcieniu, skrywający w głębinach niesamowicie atrakcyjne miejsca do nurkowania przy bajecznie pięknych rafach koralowych, barwny i fascynujący podwodny świat z tropikalną florą i fauną. Kuszą też szerokie, piaszczyste plaże wśród gajów palmowych.

Wakacje na Malediwach to spotkanie z naturą. Nawet wybudowane ze smakiem, komfortowe hotele zostały umiejętnie wkomponowane w naturalny krajobraz i w większości przypominają tradycyjne chaty mieszkańców archipelagu. Nieskazitelna przejrzystość wody i wybitny klimat sprawiają, że wyspy są rajem dla żeglarzy, osób pływających na desce i dla amatorów podwodnego świata. Tutejsze rafy koralowe są uważane za najpiękniejsze na świecie. Chcąc je zobaczyć, nie trzeba być wytrawnym płetwonurkiem. Wystarczy fajka i maska, aby móc godzinami leżeć na wodzie z zanurzoną głową i podziwiać fascynujący świat. A wieczorem, pijąc świeży sok z mango i wsłuchując się w rozbrzmiewające tradycyjne rytmy bodu beru, można pomarzyć o kolejnej podróży, oczywiście na Malediwy!
zobacz mniej

Top 5 na Malediwach

  • Malé – najmniejsza stolica świata
  • Maaya Thila – jedno z najlepszych miejsc nurkowych na świecie skrócić
  • Mudhdhoo – plaża, która nocą mieni się odcieniami błękitu
  • Południowy Atol Malé – mekka miłośników sportów wodnych
  • Malediwska czekolada – pałeczki z mleczka kokosowego zawinięte w liście bananowca