Centrum Rezerwacji 22 212 05 00

Maroko

Maroko

Maroko to kraina tysięcy krajobrazów, miejsce gdzie dawna kultura przeplata się ze współczesną architekturą, oferując bogactwo nowoczesnej zabudowy i licznych kurortów turystycznych. Skrzyżowanie kultur, których przedstawiciele wobec turystów są tak gościnni, że rozumieją nas bez słów. Jeśli chcemy poczuć odrobinę orientu, zaznać gorąca piasków pustyni, przejechać się na wielbłądzie lub zobaczyć magiczne wąwozy i doliny – podróż do Maroka zabierze nas w ten wspaniały świat.

Najpopularniejsze regiony turystyczne:


 • Dla miłośników pięknych krajobrazów – piękne piaszczyste plaże, lazurowe wybrzeże oraz wiele interesujących miejsc do zwiedzania: Marrakesz, Wydmy Erg Chebbi, Tarudant.

 • Dla aktywnych turystów – bogata oferta sportów wodnych, m.in.: wędkarstwo (okolice Agadiru), windsurfing, kitesurfing - profesjonalne wypożyczalnie sprzętu sportowego. Jazda konno (głównie Marrakesz), liczne ścieżki rowerowe, speleologia – duża ilość jaskiń.

 • Dla rodzin z dziećmi – piękne piaszczyste plaże, ciekawe animacje i atrakcje, m.in. liczne aquaparki i parki rozrywki: Oasiria Water Park (Marrakesz), Le Vozor Center (Marrakesz), Tamaris Aqyaparc (Casablanca), Eden Aquapark (Marrakesz), Aqua Fun Club (Marrakesz), CLA Studios (Warzazat), Parc de Jeux Sindibad (Casablanca), Yasmine Fun Park (Casablanca), Palooza Land (Marrakesz), Xtreme Park (Agadir).

 • Marrakesz – kwintesencja kolorowego orientu
 • Szafszawan – niezwykłe błękitne miasto
 • Ouzoud – oaza z zachwycającym wodospadem
 • Przełęcz Tizi n’Tichka – widokowa trasa przez Atlas Wysoki
 • Sahara – podróż z karawaną wielbłądów po największej pustyni świata


Położenie Położenie:
Państwo położone w północno - zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Od wschodu graniczy z Algierią, od północy z Hiszpanią, na południu z Saharą Zachodnią.

Stolica Stolica:
Rabat

CzasCzas lokalny:
czas polski minus 1 godzina

Czas przelotuCzas przelotu:
ok. 5 godzin

Przepisy wjazdowe Przepisy wjazdowe:
Obywatele polscy mają obowiązek posiadania paszportu z datą ważności min. 6 miesięcy od daty powrotu i są zwolnieni z obowiązku wizowego na okres do 90 dni. W przypadku dzieci (niezależnie od wieku) wymagane jest przy wyjeździe za granicę posiadanie ważnych dokumentów podróży – dziecko powinno mieć własny paszport z aktualnym zdjęciem. Zalecamy zadbać o wcześniejsze wyrobienie odpowiednich dokumentów. Przy przekraczaniu granicy władze marokańskie mogą żądać udokumentowania odpowiednich środków finansowych na pobyt (gotówka, karta kredytowa).

*Nie ma możliwości wjazdu do Maroka za okazaniem dowodu osobistego.


Przepisy celne Przepisy celne:
Miejscowe przepisy nie wprowadzają specjalnych restrykcji celnych ani ograniczeń w przywozie dewiz, należy jednak zadeklarować je przy wjeździe. Dirham marokański jest poza Marokiem walutą nie wymienialną; obowiązuje surowy zakaz wywożenia go za granicę. Na podstawie urzędowego dowodu wymiany można przy wyjeździe ubiegać się o zwrot dewiz w zamian za nie wykorzystane dirhemy. Wolne od cła są ubrania, rzeczy osobiste, kamery video, aparaty fotograficzne, lornetki, komputery (1 szt.), 200 szt. papierosów oraz 1 litr alkoholu pow. 22%.

Podatek Obowiązkowy Podatek Turystyczny:
Podatek turystyczny nie jest wliczony w cenę podroży. Wysokość podatku uzależniona jest od kategorii hotelu i wynosi od 1,60 EUR/dzień/osoba. Podatek należy opłacić w hotelu przy meldowaniu.

KlimatKlimat:
podzwrotnikowy na północy i zwrotnikowy na południu. Zimy są chłodne, a lata gorące.

Kiedy jechaćKiedy najlepiej jechać do Maroka:
Dla miłośników słońca i wysokich temperatur, polecamy wakacje w sezonie – czerwiec, lipiec i sierpień. Dla osób nastawionych na zwiedzanie, najlepszym terminem będzie okres od marca do maja lub od września do października. Ceny wycieczek będą znacznie niższe niż w sezonie wakacyjnym, a temperatury będą idealne na odkrywanie zabytków Maroka.
Język Język:
arabski. Można także porozumiewać się po hiszpańsku, francusku.

Zalecenia medyczne Zalecenia medyczne:
Nie występują zagrożenia sanitarne. Specjalne szczepienia nie są wymagane. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), nie uprawnia do korzystania z podstawowych usług medycznych w Maroku. Przed podróżą warto jednak rozważyć zaszczepienie się przeciw: tężcowi, durowi brzusznemu, błonicy, polio i żółtaczce pokarmowej, wściekliźnie, zapaleniu wątroby typu A i B. Turyści powinni pić wyłącznie wodę przegotowaną (wodę należy długo gotować) bądź mineralną, a owoce i warzywa starannie myć i obierać przed spożyciem. Przed podróżą należy zaopatrzyć się w środki przeciw dolegliwościom żołądkowym (można je również kupić w miejscowych aptekach). Należy unikać kontaktów z bezdomnymi zwierzętami. Z powodu panującej bilharcjozy nie są wskazane kąpiele w wodach słodkich i wolno stojących. Bezpiecznie można pływać tylko w chlorowanych i właściwie utrzymanych basenach. Publiczne i prywatne ośrodki opieki medycznej świadczą usługi odpłatnie. Cena wizyty lekarskiej wynosi od 10 do 20 EUR, natomiast porada lekarska w nocy lub w weekend - 30 EUR, z kolei dobowy koszt pobytu w szpitalu lub klinice ok. 60 EUR (bez kosztów leczenia).

Waluta Waluta:
dirham marokański (MAD); 1 MAD = 0,3976 PLN (kurs z dnia 10 grudnia 2018 wg. Narodowego Banku Polskiego). Wywóz i przywóz waluty marokańskiej jest zabroniony, ale ograniczenie nie dotyczy obcych walut (w czekach i gotówką).

*Najlepiej zabrać ze sobą euro i wymienić na lokalną walutę na miejscu w banku.

NapiwkiNapiwki:
W restauracjach należy dać napiwek w wysokości 5 – 10%, w kawiarni wystarczy dirhem (marokański) lub dwa. Przewodnicy w muzeach, obsługa parkingów, tragarze (hotelowi i zwykli) oraz pracownicy stacji benzynowych również oczekują dodatkowej gratyfikacji (3 – 5 dirhem). Do dobrego obyczaju należy zaoferowanie podobnej sumy osobom, które pozwoliły się sfotografować.

Informacje dla kierowców Informacje dla kierowców:
W Maroku pożądane jest, ale nie obowiązkowe posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Można je wyrobić na podstawie polskiego prawa jazdy - wniosek należy złożyć w starostwie powiatowym. Więcej informacji jak uzyskać międzynarodowe prawo jazdy na stronie: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/uzyskaj-miedzynarodowe-prawo-jazdy
Zielona karta jest obowiązkowa, inne krajowe polisy ubezpieczeniowe nie są respektowane. Autostrady w Maroku są płatne. Akceptowana jest płatność wyłącznie w gotówce, a koszt zależy od długości przejazdu. Na trasach trzeba liczyć się z częstymi kontrolami policji. W miastach zainstalowane są fotoradary. Podczas jazdy, warto zachować ostrożność (szczególnie nocą), ponieważ na drogi często wychodzą zwierzęta (wielbłądy), a wieczorem można spotkać się z nieoświetlonymi pojazdami na drodze lub pieszymi. Bardzo ważne jest, aby zatrzymując się na drodze nie zjeżdżać z niej, ponieważ na poboczu samochód pod swoim ciężarem błyskawicznie zapada się w piachu i niejednokrotnie wymagana jest pomoc drugiego samochodu. Na terenie Sahary Zachodniej mogą znajdować się miny, dlatego też zalecane jest nie zjeżdżanie z oznaczonych tras.

Cena benzyny Średnia cena paliwa w Chorwacji za litr:
95 - 10,19
98 - 11,38
Diesel -9,86

*Ceny w podane są w MAD (Dirham Marokański, ceny z dnia 10.12.2018)

Miejscowe zwyczaje Miejscowe zwyczaje – jak się zachować w Maroko:
 • Gesty:
  • Gdy Marokańczycy spotykają się na ulicy, podają sobie ręce, a następnie szybko całują palce od strony wierzchu dłoni oznacza to, że są ze sobą szczególnie zaprzyjaźnieni.
  • Muzułmanie do jedzenia używają wyłącznie prawej ręki. Warto pamiętać, aby podczas wizyty u mieszkańców po serwowane dania sięgać prawą ręką, ponieważ użycie lewej jest uważane za duży nietakt.
  • Szanując zwyczaje kraju muzułmańskiego, należy zwracać uwagę na swój ubiór. Kobiety powinny zakrywać ramiona, unikać mini spódniczek i bardzo krótkich spodenek, rezygnować z opalania się toples, a panowie zakładać dłuższe szorty (warto respektować te zasady poza hotelem oraz poza kurortami turystycznymi).
 • Maroko to naród bardzo gościnny, jednakże należy pamiętać, by nie poruszać przy Marokańczykach kwestii politycznych oraz spraw damsko - męskich.
 • Miejscowy przesąd mówi, że jeśli przyjeżdżając do Maroka zostaniemy przywitani słodką, miętową herbatą to podróż będzie bardzo udana. Cukier w Maroku uważany jest za symbol szczęścia i dobrobytu, a herbata jest nazywana przez Marokańczyków „płynem życia”. Kiedy zostanie nam zaproponowana szklanka miętowej herbaty jest to oznaka przyjaźni i szacunku.
 • Maroko to królestwo kotów! Półdzikie koty są wszechobecnymi mieszkańcami Maroka – bardzo często można je spotkać, gdy wylegują się przed meczetami. Koty w Maroku darzone są szczególną sympatią.
 • Będąc w Maroku należy wiedzieć, że fotografowanie ludzi bez ich zgody lub z ukrycia jest niemile widziane i taka osoba może być niezadowolona z tego faktu lub żądać od nas dość wysokiej opłaty. Jeśli chcemy zrobić zdjęcie Marokańczykowi, powinniśmy najpierw zapytać o jego zgodę. W Maroku zakazane jest fotografowanie służb mundurowych – policjantów i żołnierzy, obiektów wojskowych oraz zapór wodnych.
 • Cudzoziemców, nie będących wyznawcami islamu, obowiązuje zakaz wstępu do meczetów (nad ich wejściem umieszczane są stosowne ostrzeżenia). Nie wolno fotografować wnętrz większości meczetów z progu. Jeśli zlekceważymy te zasady, możemy być narażeni na nieprzyjemności. Dla turystów dostępne są jedynie cztery muzułmańskie miejsca kultu: meczet Hasana II w Casablance (z wyjątkiem piątku, dnia głównych modlitw), część pomieszczeń meczetu Moulaya Ismaila w Meknesie, mauzolea Mohammeda V w Rabacie oraz Moulaya Alego Cherifa w Rissani. Wchodząc do meczetu trzeba zdjąć obuwie, będąc w środku nie wolno dotykać Koranu (zasada ta obowiązuje także poza meczetem).
 • Islam zabrania picia alkoholu, dlatego zdecydowana większość tańszych restauracji oraz sklepów spożywczych nie ma go w sprzedaży. Jest on jednak dostępny w większości supermarketów, a także w nielicznych licencjonowanych punktach sprzedaży, w dużych miastach oraz barach zwanych chana.
 • W Maroku w każdym większym mieście znajdują się kościoły katolickie, w których odprawiane są msze. Znajdziemy tu też cerkwie i synagogi.
 • W każdym mieście i wiosce znajdują się targi - tzw. suki. Kupić tam można wszystko, od produktów żywnościowych po żywe zwierzęta. Tutaj spotkamy także tzw. „opowiadaczy baśni", którzy za niewielka opłatą chętnie opowiedzą ciekawą historię. Ogromną atrakcją marokańskich targów są zaklinacze węży, którzy organizują pokazy.
 • W Maroku negocjowanie cen w tych sklepach, w których nie ma wywieszek cenowych, jest ogólnie przyjęte (także w niektórych restauracjach) Ważne jest by upewnić się co do ceny poszczególnych dań, jeżeli w menu nie ma określonej ceny w widocznym miejscu.
 • W Maroku należy zwracać szczególną uwagę na higienę. Wszystkim podróżnym zalecamy spożywać dania gotowane, duszone, smażone - czyli przyrządzane w wysokiej temperaturze. Nie należy pić wody ani soków z lodem sprzedawanych na ulicach. Powinno się pić wyłącznie napoje butelkowane.
 • Święta: Oficjalnie dniami wolnymi od pracy są: 1 stycznia, 11 stycznia, 1 maja, 30 lipca, 14 sierpnia, 20 sierpnia, 21 sierpnia, 6 listopada, 18 listopada.
  Święta ruchome: Święto Ofiarowania (dwudniowe), muzułmański nowy rok, Aid Al Mawlid - urodziny proroka Mahometa (dwudniowe), Aid El Fitr kończące ramadan (dwudniowe).
  * Ramadan/Ramazan – muzułmański miesiąc postu (maj – czerwiec). Ponieważ 95% społeczeństwa marokańskiego to Muzułmanie, turyści powinni respektować miejscowe zwyczaje, szczególnie przy zwiedzaniu meczetów i innych miejsc kultu religijnego. Lepiej też powstrzymać się z jedzeniem, piciem i paleniem papierosów w miejscach publicznych.
  * Ponieważ daty świąt muzułmańskich ustalane są według kalendarza opartego na roku księżycowym, zmieniają się co roku.
 • W Maroku urzędy państwowe i poczta pracują w godzinach: 9:00 – 12:00 oraz 15:00 – 18:00. Sklepy są otwarte mniej więcej w tych samych godzinach w pierwszej połowie dnia, ale po południu są już czynne do godziny 20:00. Banki są czynne w godzinach: 9:00 – 16:00 (niekiedy do 17:00), z przerwą na obiad. Hipermarkety są otwarte na ogół 7 dni w tygodniu.

SłowniczekSłowniczek - przydatne zwroty:
Tak - hukede
Nie - lays
Gdzie – hayth
Dzień dobry – sabah alkhyr
Dobry wieczór – masa’ alkhayr
Do widzenia – wadaeaan
Dziękuję – skukraan
Przepraszam – asif
Nie rozumiem – ‘ana la ‘ afham
Jak dojechać do? – kayf tasilu ‘ilaa … ?
Prawo – alyamin
Lewo - alyasar
Prosto – mubashara
Ile to kosztuje? – kam yakalf?
Chcę wymienić walutę – ‘urid tabadul aleumla
Smacznego – shahiat tayiba
Poproszę kartę dań – ‘awadu qayima
Ile płacę? – ‘adfae alkthyr
Poproszę rachunek – fatwrat min fadlik
Może mi Pan pomóc? – hal yumkinuk musaeadatay?
Jedzenie – taeam
Piwo – bayra
Woda (do picia) – skurb alma’


Wyznanie Wyznanie:
islam
Napięcie elektryczne Napięcie elektryczne:
230 V; 50 Hz typ (gniazdko): C, F
Gniazdko elektryczne w Egipcie

pogoda Średnia temperatura w Maroko


Temperatury powietrza

maj
22 °C
czerwiec
25 °C
lipiec
27 °C
sierpień
27 °C
wrzesień
26 °C
październik
24 °C

Temperatury wody

maj
19 °C
czerwiec
20 °C
lipiec
21 °C
sierpień
21 °C
wrzesień
21 °C
październik
19 °C

Ważne Adresy i Telefony:
Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Królestwie Marokańskim
Maroko, Rabat, 23, rue Oqbah, BP 425
tel.: (+212) 537 77 11 73; (+212) 537 77 17 91
tel. dyżurny: (+212) 672 41 99 33
rabat.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Agadirze
Rue 210 Appartement 9, Q.I. Agadir, Maroko
tel.: (+212 48) 84 31 20
tel. dyżurny: (+212 61) 38 24 10

Kontakt do organizatora w trakcie wyjazdu:
Centrum Obsługi Klienta Connected Service jest dostępne codziennie przez całą dobę.
Numer telefonu podany jest w dokumentach podróży.
ConnectedPL@Thomascook.com

Ubezpieczyciel (szkoda):
Zgłoszenia do Centrum Operacyjnego:
tel.: +48 22 522 27 75
sekretariat@mondial-assistance.pl
W celu uzyskania szczegółowych informacji kliknij tutaj: https://elvia.pl/kontakt
lub https://elvia.pl/najczesciej-zadawane-pytania

Ubezpieczenie:
Prosimy pamiętać, że w przypadku wyjazdów zagranicznych obowiązkowo należy wybrać min. ubezpieczenie podstawowe i nie można z niego zrezygnować. Rekomendujemy wybór ubezpieczenia rozszerzonego bez limitu kosztów oraz bez wyłączeń dot. chorób przewlekłych w momencie dokonywania rezerwacji.

Warto wiedzieć:
Aktualne informacje o przepisach wjazdowych i sytuacji w kraju znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Kliknij w link: www.msz.gov.pl