Centrum Rezerwacji 22 212 05 00
Rumunia

Rumunia


Zaledwie 1000 kilometrów i niecałe 2 godziny lotu stąd jest kraj, o którym nie wiemy prawie nic. Rumunia wciśnięta między Europę Środkowo-Wschodnią i Bałkany to trochę zapomniany zakątek naszego kontynentu. Kojarzy się z morzem, górami, bezkresną przestrzenią, wampirem Drakulą lub cygańską muzyką i czeka na odkrycie.
zobacz więcej
Bardzo łatwo poczuć się Rumunii jak w domu. Wszystko wydaje się dobre znane – gościnność i serdeczność mieszkańców, góry, morze … Jednak, gdy bliżej się przyjrzeć morze jest cieplejsze od naszego, wpada do niego Dunaj, który jest w tych stronach szeroką, potężną rzeką, ludzie mają w sobie ten niespotykany u nas ślad egzotyki, a góry wyglądają jednak o wiele bardziej dziko. Wysoki łańcuch południowych Karpat oddziela od reszty kraju Siedmiogród zwany również Transylwanią. Sto lat temu pewien autor fantastyki przygodowej umieścił tu akcję powieści o wampirze Drakuli. Pisarz znał te strony jednak najwyraźniej ze słyszenia, bo Transylwania, która wydawała mu się mroczna i posępna, jest w rzeczywistości bajecznie kolorowa. Miasteczka, noszące ślady zamieszkującej je niegdyś mozaiki etnicznej, jak Sybin, Braszów czy Sigisoara to prawdziwe perełki, w których można się zakochać. Trzeba jednak przyznać że otaczające je góry wraz z wybudowanymi wysoko zamkami wyglądają naprawdę tajemniczo i robią niesamowite wrażenie. Nic dziwnego, że Polacy ponownie odkrywają Rumunię, jak przed laty ich rodzice.



Karpaty południowe świetnie nadają się zarówno na kilkudniowe survivalowe wyprawy, jak i spacerowe wycieczki na jeden dzień. Z kolei przekraczając malownicze przełęcze pełne wiosek, gdzie wciąż żywa jest kultura ludowa, dotrzemy do nizinnej części Rumunii. Tu leży Bukareszt, miasto z długą historią, której śladów nie zdołały zetrzeć nawet rządy Ceausescu, kiedy to przybyło mnóstwo socrealistycznych pałaców. Dużo starsza od stolicy jest położona nad Morzem Czarnym Konstanca, założona kilka wieków przed naszą erą przez kolonistów greckich. Znajdziemy tu największy port w kraju i zabytki pamiętające rozmaite okresy historyczne. Latem przybywa tu również wielu wczasowiczów, których przyciąga nie tylko nostalgia za minionymi epokami, ale także jedno z najpopularniejszych kąpielisk w Rumuni – długa na 8 kilometrów plaż Mamaja. Ten wyjątkowy pas lądu z jednej strony oblewają fale wzburzonego morza, z drugiej wielkiego jeziora. Jest tu nie tylko mnóstwo białego piasku, deptak, hotele, sklepy, ale także kolejka gondolowa, która jedzie z jednego końca miasteczka na drugi, gwarantując niesamowity widok na te urocze miejsce.
zobacz mniej