Bułgaria 2019

Turcja

Turcja to kraj nowoczesny, a jednocześnie wierny tradycji, otwarty dla gości. Zaskakuje przyjezdnego na każdym kroku. Jest pełen kontrastów – z jednej strony światowe metropolie, z drugiej miasteczka, w których czas zatrzymał się dawno temu. Mimo swej różnorodności jedno pozostaje niezmienne – życzliwość i serdeczność gospodarzy, która sprawia, że wracając z Turcji jesteśmy bogatsi nie tylko o bagaż doświadczeń, ale i o pozytywną energię. To nie tylko orientalna kultura, to także piękne i szerokie wybrzeże, złocisty piasek, malownicze zatoki, palmy i egzotyczne owoce. Wszystko razem oferuje bogactwo niezapomnianych wakacji w Turcji.

 • Dla rodzin z dziećmi – piękne piaszczyste plaże, ciekawe animacje i atrakcje m.in. liczne aquaparki: Aqualand & Dolphinland (Antalya), The Land of Legends Theme Park (Sernik), Tortuga Water Park (Kusadasi) oraz Adaland (Kusadasi).
 • Dla aktywnych turystów – bogata oferta sportów m.in. windsurfing, kitesurfing, profesjonalne wypożyczalnie sprzętu sportowego. Wiele interesujących miejsc do zwiedzania, np. Kapadocja, Efez, Pammukkale.
 • Dla imprezowiczów – bogata oferta rozrywki: liczne puby, kluby, restauracje, zabawa na plaży (m.in. Alanya).

*Najpopularniejsze kurorty na Riwierze Tureckiej: Alanya, Antalya, Side, Kemer, Belek.

1. Kapadocja
Kapadocja czyli historyczna kraina w środkowej Anatolii. Rozciąga się pomiędzy Morzem Czarnym, a górami Taurus. Kapadocja określana mianem jednego z najpiękniejszych miejsc, nie tylko w kraju, ale także na świecie.
W Kapadocji zachwyci nas niespotykany, skalny krajobraz wraz z licznymi wygasłymi wulkanami. To niezwykła podróż do podziemnego miasta – wykuta w skałach osada była wykorzystywana w czasach starożytnych jako schronienie przed najeźdźcami. Będąc w Kapadocji warto odwiedzić Park Narodowy Göreme z niemal 360 kościołami wykutymi w skale.

2. Stambuł
Stambuł to jedyne miasto leżące na dwóch kontynentach. Pomimo iż nie jest stolicą kraju zwane jest sercem Turcji. Stambuł zachwyci każdego podróżnika kontrastem – z jednej strony nowoczesne biurowce i liczne centra handlowe, z drugiej strony zjawiskowe zabytki. Miasto jest zestawieniem dwóch światów – współczesnego i starożytnego, a pobyt tutaj to prawdziwa podróż w czasie. Obowiązkowymi punktami na turystycznej mapie Stambułu są: Błękitny Meczet, Pałac sułtański Topkapi, Meczet Sulejmana, świątynia Hagia Sophia i Wielki Bazar. Warto wybrać się również na rejs statkiem po cieśninie Bosfor z przepięknym widokiem na europejskie i azjatyckie wybrzeże.

3. Pamukkale
Pamukkale, czyli inaczej „bawełniany zamek”, jest zaliczane jako jedna z najstarszych miejscowości uzdrowiskowych na świecie. Znajdują się tu wody mineralne, które słyną z właściwości leczniczych, a także pozytywnego wpływu na skórę. Wizytówką tego miejsca są oryginalne formy wapienne, powstałe na skutek wodospadów wypływających z gorących źródeł. Nad Pammukkale znajduje się starożytne miasto Hierapolis, gdzie mamy okazję zobaczyć słynne Baseny Kleopatry. Według miejscowej legendy kąpiel w nich ma właściwości lecznicze oraz odmładzające. To miejsce zawdzięcza swoją nazwę Królowej Kleopatrze, której baseny w prezencie podarował Marek Antoniusz. Cały teren objęty został ochroną przez władze tureckie jako Park Narodowy. Ze względu na swoje walory turystyczne Pamukkale figuruje na liście UNESCO. Połączenie właściwości zdrowotnych oraz piękna tego miejsca sprawiło, że Pamukkale jest określne mianem ósmego cudu świata natury.

4. Efez
Efez jest miastem, które zostało założone ok. 3000 lat p.n.e. W dawnych czasach pełniło funkcję portu, który był dużym ośrodkiem handlu. Najcenniejszym zabytkiem jest świątynia Artemidy (Artemizjon), uznawana za jeden z siedmiu cudów świata. Będąc w Efezie zatrzymaj się w jednej z największych na świecie bibliotek – Bibliotece Celsusa. Miejscami, obok których nie można przejść obojętnie są: świątynia Domicjana, brama Herkulesa, a także słynny wielki teatr grecki, który jest w stanie pomieścić nawet 25 tys. widzów! Obecnie w tym miejscu organizowane są koncerty słynnych piosenkarzy i zespołów muzycznych m.in.: Stinga, Pink Floyd czy Eltona Johna.

5. Troja
Troja, zwana miastem króla Priama, to miejsce gdzie rozegrała się słynna wojna trojańska. Znajdziemy tutaj imponującą figurę konia trojańskiego. Zwiedzając Troję warto odwiedzić świątynie Ateny oraz łaźnie rzymskie. Miasto dostępne jest dla zwiedzających przez cały rok. Ruiny miasta są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Troja kusi swoją historią i renomą, dlatego jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc podczas wakacji w Turcji.Położenie Położenie:
Państwo położone w Azji Zachodniej, częściowo w Europie Południowo - Wschodniej. Graniczy w Europie z Bułgarią i Grecją, w Azji z Syrią, Irakiem, Iranem, Azerbejdżanem, Armenią i Gruzją. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i Morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne.

Stolica Stolica:
Ankara

CzasCzas lokalny:
czas polski + 1 godzina

Czas przelotuCzas przelotu:
ok. 3 godziny

Przepisy wjazdowe Przepisy wjazdowe:
Od obywateli polskich wymagane są wizy uprawniające do wjazdu i pobytu na terenie Turcji. Polacy mogą uzyskać wielokrotną turystyczną wizę turecką uprawniająca do pobytu łącznie 90 dni w ciągu 180 dni jej ważności (licząc od daty pierwszego wyjazdu). Wizy można uzyskać w Ambasadzie Turcji w Warszawie lub za pośrednictwem strony:https://www.evisa.gov.tr/pl/tour/. Obywatele polscy przy wjeździe do Turcji powinni posiadać paszporty ważne co najmniej 60 dni dłużej niż długość pobytu wskazana na wizie.
W przypadku dzieci (niezależnie od wieku) wymagane jest przy wyjeździe za granicę posiadanie ważnych dokumentów podróży – dziecko powinno mieć własny paszport. Od dzieci również wymagana jest wiza. Zalecamy zadbać o wcześniejsze wyrobienie odpowiednich dokumentów.

*Nie ma możliwości wjazdu do Turcji za okazaniem dowodu osobistego.
Przepisy celne Przepisy celne:
Brak ograniczeń w przywozie środków płatniczych, przy czym sumy przekraczające 5000 USD należy zgłosić przy wjeździe. Ilość przywożonych artykułów (ubrania, żywność, sprzęt turystyczny itp.) nie może wskazywać na przeznaczenie inne, niż do użytku osobistego. Określenie "do użytku osobistego" obejmuje także towary przeznaczone na prezenty, jednak ich sprzedaż jest naruszeniem prawa i grozi konfiskatą oraz dodatkową karą. Nie wolno wywozić z Turcji przedmiotów o charakterze zabytkowym, historycznym, nawet najmniejszych kawałków starych rzeźb, płaskorzeźb itp. Za próbę ich wywozu grozi kara pozbawienia wolności.

Podatek Obowiązkowy Podatek Turystyczny:
W Turcji nie ma obowiązkowych opłat za pobyt turystyczny.

KlimatKlimat:
klimat podzwrotnikowy. W zależności od regionu występuje w różnych odmianach: morskiej, kontynentalnej, górskiej oraz bliskiej klimatowi umiarkowanemu. Lata w Turcji są upalne, a zimy chłodne, ale nie mroźne.

Kiedy jechać Kiedy najlepiej jechać do Turcji:
Na plażowanie oraz wakacyjny odpoczynek najlepszy będzie środek sezonu: w czerwcu, lipcu i sierpniu - mamy wtedy gwarancję słonecznej pogody i bezchmurnego nieba. Wiosna jest najlepszą porą dla osób, które chcą uniknąć natłoku turystów i skorzystać z niższych cen wycieczek. Dla osób, które preferują aktywne formy wypoczynku, najlepszy będzie koniec sezonu – sierpień, wrzesień i październik. Woda ma wtedy idealną temperaturę do wodnych szaleństw.
Język Język:
turecki. Można także porozumiewać się po angielsku, niemiecku lub rosyjsku.

Zalecenia medyczne Zalecenia medyczne:
Nie występują zagrożenia sanitarne. Specjalne szczepienia nie są wymagane. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), nie uprawnia do korzystania z podstawowych usług medycznych w Turcji. Służba zdrowia jest w znacznym stopniu prywatna. Aby uniknąć problemów z płatnościami za leczenie szpitalne, należy posiadać odpowiednie ubezpieczenia lub posiadać przy sobie kartę kredytową. Większe szpitale mają podpisane umowy z ubezpieczycielami i honorują polisy ubezpieczeniowe. Nie ma wymogu dokonywania szczepień, jednak zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce, gdyż w razie poważniejszych zabiegów medycznych (np. operacji) wymaga się okazania zaświadczenia o szczepieniu. Brak innych zagrożeń epidemiologicznych. W mniejszych miejscowościach należy liczyć się z koniecznością dokonania opłaty gotówką (trzeba wówczas wziąć fakturę za usługę i wystąpić o zwrot kosztów do ubezpieczyciela). Koszty leczenia: Wizyta u lekarza – minimum 100 USD; Szpital – powyżej 500 USD za dzień.

*1 USD = 3,76 PLN (kurs z dnia 22 listopada 2018 wg. Narodowego Banku Polskiego)
Waluta Waluta:
lira turecka (TRY); 1 TRY = 0,7056 PLN (kurs z dnia 22 listopada 2018 wg. Narodowego Banku Polskiego). Wymiana na walutę lokalną możliwa jest w bankach i w kantorach wymiany walut.

*W przypadku wymiany waluty w banku należy okazać paszport.

NapiwkiNapiwki:
Istnieje w Turcji zwyczaj bakszyszu, czyli napiwku. Jest on dawany jako forma podziękowania za wykonaną przysługę (np. dla tragarza, kelnera, sprzątaczki, recepcjonisty). Powinien wtedy wynieść min. 1 - 2 euro na osobę (zależnie od stopnia zadowolenia z usługi). Nie jest on natomiast obowiązkiem i raczej nie będzie „wymuszany”. Dawanie napiwków jest ogólnie przyjęte, szczególnie w restauracjach (min. 10% wartości rachunku) i taksówkach. Warto raz na ok. 2 dni zostawić również napiwek obsłudze sprzątającej pokoje w hotelu.
Informacje dla kierowców Informacje dla kierowców:
W Turcji jest honorowane polskie prawo jazdy, zielona karta jest obowiązkowa. Polskim prawem jazdy można się posługiwać na terenie Turcji przez 6 miesięcy, potem należy wymienić je na miejscowy dokument. Przy wjeździe do Turcji potrzebne potrzebny będzie paszport - ważny jeszcze co najmniej przez 60 dni ponad planowany termin wyjazdu z Turcji oraz wiza biznesowa lub turystyczna. Osoby podróżujące do Turcji środkiem lokomocji (samochodem, motocyklem), wykorzystujące do tego celu pojazd, którego nie są właścicielami, muszą mieć przy sobie notarialną zgodę właściciela pojazdu na jego użytkowanie, przetłumaczoną na język turecki przez tłumacza przysięgłego i poświadczoną przez Ambasadę Turcji w Warszawie. W Turcji korzystanie z autostrad i niektórych dróg szybkiego ruchu jest płatne. Opłaty autostradowe w Turcji można regulować tylko i wyłącznie w systemie elektronicznym HGS. System jest dostępny w dwóch rodzajach płatności: winieta, karta HGS.

*Karty HGS oraz winiety można kupić w urzędach pocztowych i na stacjach paliwowych. W zależności od kategorii pojazdu, jakim się poruszamy karty należy doładować minimalną kwotą.
Cena benzynyŚrednia cena paliwa w Turcji za litr:
95 - 1,20
Diesel -1,07

*Ceny w podane są w Euro (ceny z dnia 22.11.2018)

*Więcej informacji dla kierowców podróżujących po Turcji w linku poniżej: http://autempoeuropie.pl/turcja

Miejscowe zwyczaje Miejscowe zwyczaje – jak się zachować w Turcji:
 • Gesty:
  • Turcy mówiąc „tak” pochylając głowę w przód i w dół.
  • Chcąc powiedzieć „nie”, trzeba podnieść głowę w górę i do tyłu, podnosząc jednocześnie brwi. Wystarcza też samo podniesienie brwi: oznacza to „nie”. Należy pamiętać, że gdy wydaje nam się, że Turek obdarza nas dziwnym spojrzeniem, mówi on po prostu „nie”, jako że istnieje wiele możliwości powiedzenia „nie” po turecku.
  • Kiwanie głową w lewo i prawo nie oznacza dla Turków „nie”, tylko “nie rozumiem”. Więc jeśli na zadane przez Turka po angielsku pytanie np. „Czy szuka Pan/Pani autobusu do Ankary?” pokręci się głową, dojdzie on do wniosku, że się nie mówi tym językiem i powtórzy pytanie jeszcze raz, tym razem np. po niemiecku.
 • W Turcji mężczyźni idą przodem, a kobiety za nimi – odwrotnie niż u nas w Polsce. Mężczyźni idą jako pierwsi, by wypatrywać potencjalnego „niebezpieczeństwa”.
 • Targowanie się, szczególnie na targach i w lokalnych biurach podróży, jest ogólnie przyjęte (w miejscach, gdzie nie ma podanej konkretnej ceny).
 • Turcja jest krajem muzułmańskim, co wymaga od cudzoziemców przestrzegania określonych reguł zachowania, szczególnie przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego (w meczetach należy przed wejściem zdjąć obuwie, kobiety nie mogą wchodzić z odkrytymi głowami i ramionami, w szortach).
 • Podczas podróżowania po wschodnich rejonach Turcji kobiety nie powinny mieć odsłoniętych nóg i ramion. Kobiety, które poruszają się samotnie w Turcji mogą być bardziej narażone na kłopotliwe zaczepki, również w dużych miastach.
 • Ramadan/Ramazan – muzułmański miesiąc postu (maj – czerwiec). Ponieważ 95% społeczeństwa tureckiego to Muzułmanie, turyści powinni respektować miejscowe zwyczaje, szczególnie przy zwiedzaniu meczetów i innych miejsc kultu religijnego. Lepiej też powstrzymać się z jedzeniem, piciem, paleniem papierosów w miejscach publicznych podczas Ramadanu.

  *Na zakończenie Ramadanu/Ramazanu – trzydniowe święto (Bayram) – dni wolne od pracy.

 • Święta: Stałe święta o charakterze państwowym to: 1 stycznia Nowy Rok, 23 kwietnia Święto Suwerenności i Dzień Dziecka, 1 maja Święto Pracy, 19 maja Dzień Atatürka Młodzieży i Sportu, 30 sierpnia Dzień Zwycięstwa, 29 października Święto Niepodległości

  * Ponieważ daty świąt muzułmańskich ustalane są według kalendarza opartego na roku księżycowym zmieniają się co roku.
 • W święta zamknięte są urzędy publiczne, ale większość sklepów i punktów usługowych działa normalnie.
 • Dni robocze: od poniedziałku do piątku; niektóre prywatne przedsiębiorstwa pracują także w sobotę. Wiele sklepów otwartych jest także w dni wolne od pracy.

SłowniczekSłowniczek - przydatne zwroty:
Tak - Böylece
Nie - Değil
Gdzie - Nerede
Dzień dobry - Günaydın (do godz. 12-tej), Iyi günler (po godz. 12-tej)
Dobry wieczór - Lyi akşamlar
Do widzenia - Görüşürüz (ogólnie), (jak wychodzisz) Allahaısmarladık, (jak ktoś wychodzi) Güle güle
Dziękuję - Teşekkür ederim, Teşekkürler
Przepraszam - Efendim/Afedersiniz, (W autobusie, sklepie i tramwaju, zaczepiając kogoś) – Pardon.
Nie rozumiem - Ben anlamıyorum
Jak dojechać do? - Nasıl gidilir?
Prawo - Sağ
Lewo - Sol
Prosto - Düz
Ile to kosztuje? - Ne kadara mal olur?
Chcę wymienić walutę - Para değişimi yapmak istiyorum
Smacznego - Afiyet olsun
Poproszę kartę dań - Lütfen menü
Ile płacę? - Ben öderim
Poproszę rachunek - Bir fatura rica ediyorum
Może mi Pan pomóc? - Bana yardım edebilir misin?
Jedzenie - Gıda
Piwo - Bira
Woda (do picia) - Içme suyu


Wyznanie Wyznanie:
islam
Napięcie elektryczne Napięcie elektryczne:
230 V; 50 Hz typ (gniazdko): C, F
Gniazdko elektryczne w Turcji
Napięcie elektryczne Napięcie elektryczne:

pogoda Średnia temperatura w Turcji


Temperatury powietrza

maj
25 °C
czerwiec
29 °C
lipiec
31 °C
sierpień
36 °C
wrzesień
34 °C
październik
24 °C

Temperatury wody

maj
26 °C
czerwiec
29 °C
lipiec
29 °C
sierpień
30 °C
wrzesień
23 °C
październik
20 °C

Ważne Adresy i Telefony:
Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Turcji
Ankara, Ataturk Bulvari 241, 00650 Kavaklidere
tel.: (+ 90) 312 457 20 01; (+90) 312 467 56 19; (+90) 312 457 20 00
tel. dyżurny: (+90) 530 469 12
ankara.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Stambule:
Turcja, Stambuł, GIZ 2000 PLAZA, Ayazaga Koyu Yolu N.7,Kat: 5, 34 398 Maslak – Istanbul
tel.: (+90) 212 290 66 30, (+90) 212 290 66 31
tel. dyżurny: (+90) 530 469 18 81
stambul.kg.konsulat@msz.gov.pl

Kontakt do organizatora w trakcie wyjazdu:

Centrum Obsługi Klienta Connected Service jest dostępne codziennie przez całą dobę.
Numer telefonu podany jest w dokumentach podróży.
ConnectedPL@Thomascook.com

Ubezpieczyciel (szkoda):
Zgłoszenia do Centrum Operacyjnego:
tel.: +48 22 522 27 75
sekretariat@mondial-assistance.pl
Szczegółowe informacje znajdziemy w linku poniżej:
https://elvia.pl/kontakt
lub https://elvia.pl/najczesciej-zadawane-pytania

Ubezpieczenie:
Prosimy pamiętać, że w przypadku wyjazdów zagranicznych obowiązkowo należy wybrać min. ubezpieczenie podstawowe i nie można z niego zrezygnować. Rekomendujemy wybór ubezpieczenia rozszerzonego bez limitu kosztów oraz bez wyłączeń dot. chorób przewlekłych w momencie dokonywania rezerwacji.

Warto wiedzieć:
Aktualne informacje o przepisach wjazdowych i sytuacji w kraju znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Kliknij w link: www.msz.gov.pl