Centrum Rezerwacji 22 212 05 00

Włochy

Włochy

Włochy, określane kolebką starożytności, to miejsce, gdzie zaraz po Grecji narodziła się wielka cywilizacja, rozwinęła kultura i nauka. Kraj ten oferuje nam nie tylko wspaniałe zabytki, ale też piękne krajobrazy. Krystalicznie czysta woda, zatoki z szerokimi plażami, malownicze urwiska skalne wpadające do błękitnych wód morskich – te obrazy na pewno każdemu zapadną głęboko w pamięć. We Włoszech możemy skosztować wspaniałej kuchni czy delektować się winem, wśród otaczającego nas piękna nie tylko przyrody, ale i wielkiej historii.

Najpopularniejsze regiony turystyczne:


 • Rodzin z dziećmi - krótki przelot, piękne piaszczyste plaże, lazurowe wybrzeże, świetna baza noclegowa oraz atrakcje dla najmłodszych, m.in. liczne aquaparki oraz parki rozrywki: Aquadream (Sardynia), Park Miniatur (Sardynia), Acqua Park Monreale (Sycylia), Etnaland Parco Zoo (Sycylia), Aquafantasy (Sardynia).

 • Dla aktywnych turystów - bogata oferta sportów, m.in. windsurfing, kitesurfing, narty wodne, żeglowanie, kajaki, snorkeling (unoszenie się łagodnie na powierzchni wody z maską i tzw. fajką - głównie Sardynia), stand - up paddle (osoby stoją na twardej desce i poruszają się po wodzie za pomocą wiosła - głównie Sardynia) oraz nurkowanie - profesjonalne szkoły nurkowania oraz wypożyczalnie sprzętu, piesze wycieczki, golf, liczne trasy rowerowe.

 • Dla miłośników pięknych krajobrazów - bujna roślinność, lazurowe morze, malownicze wybrzeże oraz wiele interesujących miejsc do zobaczenia: np. Etna i Taormina na Sycylii, czy Zatoka Orosei i miasto Alghero na Sardynii.

Sycylia, jako największa spośród wysp Morza Śródziemnego, kryje wiele inspirujących miejsc. Od wieków fascynuje pięknem krajobrazu, bogactwem zabytków i wszechobecnym „dolce vita”. Wciąż nie odkryte południe wyspy, słynie z przepięknych piaszczystych plaż, ciepłego i krystalicznie czystego morza, przyjemnych nadmorskich kurortów oraz zabytkowych miast i miasteczek. To miejsce jest dziełem sztuki, niczym niepowtarzalny obraz, który każdy musi zobaczyć!

Top 5 miejsc - Co warto zobaczyć na wakacjach na Sycylii:

1. Wulkan Etna
Masywny szczyt wulkanu Etna widoczny jest niemal z każdego punktu wyspy. Etnę można zwiedzić na wiele sposobów, m.in. piesza wyprawa na szczyt, wjazd kolejką linową lub wycieczka jeepem z przewodnikiem z okolic Taorminy (wycieczka odpłatna). Widoki są wspaniałe – to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Sycylii.
2. Taormina
Taormina to absolutnie niepowtarzalne miejsce, noszące znamiona wielu kultur. Do miasta dawniej przybywali greccy, arabscy, hiszpańscy i francuscy kolonizatorzy, pozostawiając swe ślady w postaci zabytków kultury i sztuki, subtelnie dopełniających krajobraz miasta. W Taorminie warto zobaczyć: Corso Umberto – główną ulicę miasta, prowadzącą między licznymi butikami, eleganckimi kamienicami z ukwieconymi balkonami, pałacami i kościołami. Kolejnymi ważnymi zabytkami są: brama Porta Messina, Muretańska wieża z X wieku i XVII - wieczny kościół Santa Caterina, powstały na ruinach starożytnego odeonu. Obowiązkowym punktem jest również Teatro Greco z IV wieku p.n.e. – wizytówka miasta, miejsce festiwalu Taormina Arte, odbywającego się w miesiącach lipiec - wrzesień.
3. Ragusa
Ragusa, położona na południu wyspy, jest świetnym przykładem sycylijskiego miasta. Godną uwagi jest Starówka Ragusy, wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, gdzie najcenniejszymi zabytkami są: Katedra San Giovanni oraz kościół Duomo di San Giorgio.
4. Palermo
Palermo to miasto z niezwykle bogatą historią. Powstało już w starożytności jako kolonia fenicka. W Palermo warto odwiedzić Piazza Bellini, gdzie znajdują się trzy niezwykłe kościoły (jeden z XII wieku). Kolejnym pięknym miejscem w Palermo jest ogród botaniczny, gdzie rosną egzotyczne rośliny z całego świata. Także olbrzymia katedra przy Corso Vittorio Emanuele oraz katakumby Kapucynów są miejscami wartymi odwiedzenia.
5. Agrigento
Agrigento to nieduże miasto słynące z Doliny Świątyń. Jak sama nazwa wskazuje na niewielkim obszarze znajduje się wiele starożytnych świątyń, w tym te poświęcone Zeusowi, Herze i Herkulesowi. Cały obszar jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Malowniczo położone Agrigento zachwyci nie tylko wielbicieli historii i sztuki, ale także miłośników krajobrazu. W pobliżu Agrigento znajdują się słynne Schody Turków, czyli białe wapienne klify – widok jak z egzotycznej pocztówki.

*Będąc na Sycylii warto zobaczyć również: starożytne Syrakuzy, malownicze miasteczko Selinunt, urocze miasteczko rybackie Cefalu, średniowieczną starówkę Trapani czy Rezerwat Zingaro, miejsce idealne na kontakt z naturą, gdzie można liczyć na ciszę i spokój wśród bajkowego krajobrazu.Sardynia to śródziemnomorska oaza zieleni. Symbioza natury z architekturą. Prawdziwa uczta smaków. Krystaliczna woda o niespotykanej turkusowo - szmaragdowej barwie w połączeniu z fantazyjnymi klifami i delikatnym piaskiem bajecznych plaż, tworzą jeden z najpiękniejszych widoków świata. Kuchnia pasterska z wyśmienitymi daniami mięsnymi, wyborne sery czy przepyszne owoce morza - sardyńskie smaki są rozkoszą dla podniebienia. Jednym słowem Sardynia to wyspa szczęścia!

Top 5 miejsc - Co warto zobaczyć na wakacjach na Sardynii:

1. Zatoka Orosei
Zatoka Orosei to miejsce, gdzie nie mamy dylematu: góry czy morze – tu jest wszystko! W Zatoce Orosei znajdują się najpiękniejsze plaże, m.in. zjawiskowa Cala Luna. Rejon zatoki, historycznie wchodzący w skład prowincji Ogliastra, widnieje na światowej mapie tzw. Blue Zone „Niebieskich Stref”, czyli rejonów słynących z długości życia mieszkańców. Mieszkańcy Sardynii cieszą się wyjątkowym zdrowiem, a długość życia jest znacznie większa, niż w innych krajach europejskich – dużą część społeczeństwa stanowią stulatkowie! Malownicze miasteczko Orosei urzeka uliczkami, wśród których znajdziemy takie perełki jak np. kościół San Antonio czy katedra Sam Giacomo Maggiore. Warto wybrać się do pobliskiego Parku Narodowego Gennargentu, z najwyższym szczytem Sardynii – Punta La Marmora (1834 m n.p.m) i spektakularną, uważaną za jedną z najpiękniejszych w Europie, morską jaskinią krasową - Grotte del Blue Marino, będącą schronieniem dla zagrożonej wyginięciem foki mniszki.
2. Alghero
Alghero, czyli gotyckie miasto nazywane jest „Barcelonettą”, czyli małą Barceloną. Warto tutaj zobaczyć średniowieczne kościoły: Św. Franciszka oraz katedrę Św. Marii Panny. Godnymi uwagi są również: ruiny w Palmavera oraz nekropolia Anghelu Ruju.
3. Cagliari
Cagliari to stolica wyspy, zachwycająca wiekowymi zabytkami, m.in.: katedrą św. Marii z XIII wieku czy średniowiecznymi kryptami z grobami męczenników. Z Wieży Słonia rozciąga się piękny widok na stare miasto Cagliari, zwane Castello. Godnym odwiedzenia miejscem w Cagliari jest punkt widokowy Cytadela Św. Remiego, wchodzący w skład murów obronnych. W Cagliari znajduje się także Muzeum Archeologiczne – tu poznasz historię Sardynii w pigułce.
4. Szlak Muravera
Szlak Muravera, czyli rejon Costa Rei. Popularny jest ze względu na najcieplejszy odcinek wybrzeża Morza Tyrreńskiego. Przy morzu znajdują się piaszczyste plaże, mnóstwo miejsc campingowych, a w głębi lądu obszar porośnięty roślinnością ciepłolubną. Warto odwiedzić Przylądek Carbonara z jego słynnymi latarniami morskimi oraz okolice wioski San Stefano.
5. Nuragi
Nuragi to megalityczne budowle powstałe 4 tysiące lat temu, które są śladem po pierwotnej cywilizacji Nuragi. Podczas wycieczki (warto odwiedzić to miejsce z przewodnikiem) można dowiedzieć się wielu fascynujących ciekawostek o prehistorycznej cywilizacji. Takie kamienne budowle nie występują nigdzie indziej, dlatego też stały się symbolem Sardynii. Najsłynniejsze nuragi to Su Nuraxi w Barumini, niedaleko Cagliari. Ponadto warto zobaczyć również Grobowiec Gigantów z prehistoryczną wioską Seria Orios.

*Będąc na Sardynii warto zobaczyć również: malownicze wybrzeże Costa Smeralda (Szmaragdowe Wybrzeże), na którym kręcony był film „Szpieg, który mnie kochał” z agentem 007, starożytne miasta Thaross i Nora, tajemniczą Grotę Neptuna oraz rajską wyspę rybacką San Pietro z miasteczkiem Carloforte.


Położenie Położenie:
Państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, nad otwartym Morzem Śródziemnym oraz morzami: Liguryjskim, Tyrreńskim, Jońskim i Adriatyckim. Państwo graniczy z: Austrią, Słowenią, Szwajcarią, Francją. Do Włoch należą dwie duże wyspy: Sycylia i Sardynia.

Stolica Stolica:
Rzym

CzasCzas lokalny:
czas polski

Czas przelotuCzas przelotu:
ok. 2 godziny 40 min.

Przepisy wjazdowe Przepisy wjazdowe:
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Polacy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Włoch przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia wjazdu, na podstawie ważnych paszportów lub dowodów osobistych. Wiza we Włoszech nie jest wymagana. W przypadku dzieci (niezależnie od wieku) wymagane jest przy wyjeździe za granicę posiadanie ważnych dokumentów podróży – dziecko powinno mieć własny paszport lub tymczasowy dowód osobisty. Zalecamy zadbać o wyrobienie odpowiednich dokumentów przed wyjazdem.

Przepisy celne Przepisy celne:
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na ogólnych zasadach obowiązujących w Unii Europejskiej. Turyści podróżujący do Włoch mogą wwozić i przewozić towary w ilościach wskazujących na ich przeznaczenie do użytku osobistego; nie podlegają one odsprzedaży. Określenie „do użytku osobistego” obejmuje także towary przeznaczone na prezenty, jednakże ich sprzedaż jest naruszeniem prawa i grozi konfiskatą oraz dodatkową karą. Nie ma ograniczeń przy wwozie i wywozie pieniędzy, jednakże zgodnie z przepisami unijnymi, podróżni wjeżdżający lub wyjeżdżający z terytorium Włoch są zobowiązani do zgłaszania organom celnym posiadanej przy sobie gotówki w kwocie równej lub wyższej niż 10.000 EUR (także jej równowartości w innych walutach lub łatwo zbywalnych aktywach, np. akcjach, obligacjach, czekach podróżnych, itp.).

Podatek Obowiązkowy Podatek Turystyczny:
Podatek pobierany jest bezpośrednio na rachunek hotelu. Przy czym im bardziej luksusowa kategoria hotelu, tym większa opłata dla turysty. W miastach o największym napływie turystów podatek wynosi średnio od 1 do 5 euro dziennie za osobę. Dzieci do lat 10 są zwolnione od opłaty. Nie płacą także przewodnicy turystyczni i kierowcy autokarów jeśli ich pobyt jest służbowy. Opata naliczana jest zwykle do max. 10 dnia pobytu.

*Opłatę należy uiścić na miejscu podczas zameldowania się w hotelu.

KlimatKlimat:
śródziemnomorski. Lata są ciepłe i suche, a zimy wilgotne i łagodne.

Kiedy jechać Kiedy najlepiej jechać do Włoch:
Wszyscy, którzy chcą spędzić wakacje na zażywaniu morskich kąpieli powinni zaplanować urlop w najcieplejszych miesiącach: lipcu i sierpniu. Na zwiedzanie polecamy okres przed sezonem lub tuż po – wtedy pogoda będzie mniej uciążliwa, ceny zdecydowanie niższe, a turystów znacznie mniej niż w środku sezonu. Dla miłośników sportów wodnych idealnym terminem na urlop będzie wyjazd na przełomie maja i kwietnia.
Język Język:
włoski. Można także porozumiewać się po angielsku lub niemiecku.

Zalecenia medyczne Zalecenia medyczne:
Nie występują zagrożenia sanitarne. Specjalne szczepienia nie są wymagane. Osoby opłacające składki NFZ mogą we Włoszech korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Podczas wizyty u lekarza należy okazać dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia - Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych - warto wyrobić ją wcześniej przed planowanym wyjazdem. Należy jednak pamiętać, że leczenie w innym państwie członkowskim odbywać się będzie według tych samych reguł, które obowiązują osoby ubezpieczone w tym państwie. Oznacza to, że polski świadczeniobiorca będzie mógł nieodpłatnie skorzystać tyko z tych rzeczowych świadczeń zdrowotnych, które należą się nieodpłatnie osobom ubezpieczonym w państwie pobytu. Wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach, np. jeśli lekarz zleci badania specjalistyczne, pobierana jest zryczałtowana opłata, ustalana przez władze każdego regionu.

*W nagłych przypadkach oraz w dni wolne od pracy można zgłaszać się do przyszpitalnych ambulatoriów lub pogotowia ratunkowego (pronto soccorso). *W niektórych miejscowościach znajdują się specjalne ośrodki zdrowia dla turystów (servizio di guardia turistica, servizio di guardia medica estiva). Za poradę lub badanie lekarskie pobierana jest opłata.

Waluta Waluta:
euro (EUR); 1 EUR = 4,24 PLN (kurs z dnia 3 grudnia 2018 wg. Narodowego Banku Polskiego). Wymiana na walutę lokalną możliwa jest w bankach, kantorach wymiany walut oraz na lotniskach.

*Najlepiej wymienić złotówki na euro w Polsce, a jeśli chcemy zrobić to we Włoszech, najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana w banku.

NapiwkiNapiwki:
W niektórych restauracjach napiwek jest doliczany do rachunku tzw. servizo (opłata za usługę) lub coperto (opłata za nakrycie na stole, czyli wstęp do restauracji). Zazwyczaj jest to 10 lub 15%. Restauratorzy przeważnie podają tę informację w menu. Jeśli na rachunku nie widnieje informacja o servizio lub coperto, dajemy napiwek 10%.

Informacje dla kierowców Informacje dla kierowców:
We Włoszech jest honorowane polskie prawo jazdy, zielona karta nie jest obowiązkowa (jest opcjonalna). Włoskie autostrady są płatne. Przejazd przez autostrady nie wymaga zakupu winiety. Opłata za podróżowanie uzależniona jest od długości pokonanej trasy, a uiszcza się ją na bramkach zjazdowych. Płacić można kartą, gotówką lub specjalnymi kartami magnetycznymi VIACARD, które można kupić na stacjach benzynowych lub w biurze podróży. We Włoszech płatne są również przejazdy niektórymi tunelami oraz wjazd do centrum Mediolanu (5 euro). Maksymalna dopuszczana prędkość na autostradach we Włoszech wynosi 130 km/h, w terenie zabudowanym do 50km/h, poza terenem zabudowanym samochody osobowe do 90 km/h, a na drogach ekspresowych obowiązuje ograniczenie do 110 km/h dla samochodów osobowych i samochodów do 3,5 t.

Cena benzyny Średnia cena paliwa w Włoszech za litr:
95 - 1,62
98 - 1,62
Diesel -1,50
LPG - 0,61

*Ceny w podane są w Euro (ceny z dnia 03.12.2018)
*Więcej informacji dla kierowców podróżujących po Włoszech w linku poniżej: http://autempoeuropie.pl/wlochy lub https://polakzagranica.msz.gov.pl/Republika,Wloska,ITA.html - w zakładce „Informacje dla kierowców”

Miejscowe zwyczajeMiejscowe zwyczaje – jak się zachować we Włoszech:
 • Gesty:
  • Jeśli chcemy wyrazić pochwałę (np. o jedzeniu w restauracji) lub pokazać, że wszystko jest w porządku, palcem wskazującym wiercimy dziurę w policzku. To bardzo ważny gest dla restauratora - będzie zachwycony.
 • Na wakacjach we Włoszech musimy być przygotowani na włoską przerwę w ciągu dnia w godzinach: 12:30 - 16:00 możemy mieć problem ze zrobieniem zakupów. W dużych centrach handlowych przerw nie ma. Po południu zamykane są restauracje. Zazwyczaj czynne są między 12:00 - 15:00 i następnie otwiera się je ok. 19:00.
 • Wizytę w muzeum warto zaplanować na weekend – wówczas obiekty są najdłużej otwarte. Dla równowagi w poniedziałki obiekty mogą być nieczynne lub otwarte krócej.
 • We Włoszech niemile widziane jest wchodzenie do kościołów w krótkich spodniach, w krótkiej spódniczce lub w koszulce bez rękawów. Gdy planujemy odwiedzić miejsca kultu, powinniśmy włożyć ubranie zakrywające ramiona i kolana.
 • We Włoszech 17. dzień miesiąca jest uznawany za pechowy, tak samo jak dla nas piątek 13 - ego.
 • Święta: Dni wolne od pracy: 1 stycznia, 6 stycznia, 14 lutego, marzec/kwiecień (Wielkanoc), 25 kwietnia, 1 maja, 2 czerwca, 15 sierpnia, 1 listopada, 8 grudnia, 24 grudnia, 25 grudnia, 26 grudnia, 31 grudnia.
 • Słynne Festyny we Włoszech:
  • Tydzień Trufli – święto, na cześć wyjątkowych grzybów obchodzone m.in. w Albenie.
  • Cantine Aperte – Święto Producentów Wina, obchodzone w różnych regionach w ostatnią niedzielę maja.
  • Dzień Świętego Fortunata – święto patrona rybaków jest obchodzone w drugą niedzielę maja.
  • Sagra del Vino – rozpoczęcie winobrania w październiku. Najsłynniejszy festiwal w tym czasie odbywa się w Rzymie.
  • Festa della Fragola – letnie święto obchodzone w czasie sezonu truskawkowego na cześć truskawek.

SłowniczekSłowniczek - przydatne zwroty:
Tak - Si
Nie - Non
Gdzie - Dove
Dzień dobry - Buongiorno
Dobry wieczór - Sera giorno
Dobranoc - Buonanotte
Dziękuję - Grazie
Przepraszam - Mi scusi, (Kogoś za coś) Scusarsi
Smacznego - Buon appetito
Ile to kosztuje - Quanto costa?
Poproszę kartę dań - Mi piacerebbe un menu
Chcę wymienić walutę - Voglio scambiare valuta
Nie rozumiem - Non capisco
Ile płacę - Sto pagando?
Jak dojechać do - Come arrivare a… ?
Prawo - Destra
Lewo - Sinistra
Prosto - Diritto
Woda - Acqua
Piwo - Birra
Jedzenie - Mangiare
Rachunek - Conto


Wyznanie Wyznanie:
katolicyzm
Napięcie elektryczne Napięcie elektryczne:
230 V; 50 Hz typ (gniazdko): C, F, L
Gniazdko elektryczne

pogoda Średnia temperatura w Włoszech


Temperatury powietrza

maj
21 °C
czerwiec
24 °C
lipiec
27 °C
sierpień
27 °C
wrzesień
23 °C
październik
18 °C

Temperatury wody

maj
17 °C
czerwiec
21 °C
lipiec
23 °C
sierpień
24 °C
wrzesień
23 °C
październik
20 °C
Ważne Adresy i Telefony:
Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Rzymie
via P.P.Rubens 20, 00197 Roma, Italia
tel.: (0039) 06 36204200
tel. alarmowy (tylko w sytuacjach losowych): (0039) 335 599 5212
rzym.amb.sekretariat@msz.gov.pl lub ambaroma@msz.gov.pl


Kontakt do organizatora w trakcie wyjazdu:
Centrum Obsługi Klienta Connected Service jest dostępne codziennie przez całą dobę.
Numer telefonu podany jest w dokumentach podróży.
ConnectedPL@Thomascook.com

Ubezpieczyciel (szkoda):
Zgłoszenia do Centrum Operacyjnego:
tel.: +48 22 522 27 75
sekretariat@mondial-assistance.pl
W celu uzyskania szczegółowych informacji kliknij tutaj: https://elvia.pl/kontakt
lub https://elvia.pl/najczesciej-zadawane-pytania

Ubezpieczenie:
Prosimy pamiętać, że w przypadku wyjazdów zagranicznych obowiązkowo należy wybrać min. ubezpieczenie podstawowe i nie można z niego zrezygnować. Rekomendujemy wybór ubezpieczenia rozszerzonego bez limitu kosztów oraz bez wyłączeń dot. chorób przewlekłych w momencie dokonywania rezerwacji.

Warto wiedzieć:
Aktualne informacje o przepisach wjazdowych i sytuacji w kraju znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Kliknij w link: www.msz.gov.pl